Ознака: Полска

Вести Црна хроника

И Полска пријави смртен случај од КОРОНА

И Полска пријави смртен случај од КОРОНА. Иако како што е нагласено 57-годишната жена, веќе страдала од сериозни болести, соопшти денеска заменик градоначалникот на Познањ, Једржеј Соларски. Досега во Полска има […]

Вести

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Со резолуција на Генералното собрание на Обединети нации донесена во ноември 2005 година 27 јануари е востановен Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Дваесет и седми јануари е […]

Вести

Ден на жалост во Полска по невремето во кое загинаа најмалку пет лица

Најмалку пет лица загинаа, а над 100 се повредени при удар на молња за време на невремето во Полска, соопшти премиерот Матеуш Моравијецки. Молњата погодила група планинари кои биле на […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести

ПОЛСКА ГОРИ: Стотици илјади луѓе на прослава, патриотите запалија знаме на ЕУ!

За да го прослават Денот на полската независност и 100-годишнината од крајот на Првата светска војна, околу 200.000 луѓе маршираа во Варшава. Тие беа следени од толпата предводена од патриотски […]

Вести Свет

Елитата во Брисел немоќна,Полска се заканува со вето

Полска вети дека ќе стави вето на санкции против Унгарија Полска објави дека ќе се спротивстави на можните санкции против Унгарија, која е обвинета за кршење на прописите на ЕУ […]