Ознака: понеделник

Вести

Наредниот викенд е продолжен, понеделник е неработен

Наредниот викенд е продолжен, понеделник е неработен! Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ(„Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 24 мај […]

Македонија

Во понеделник автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред

ЈСП Скопје информира дека поради неработниот ден по повод државниот празник 8 Септември-Ден на независноста, во понеделник автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред. -Жичницата на Водно […]

Вести

ЊУЈОРК: Околу 1,1 милион ученици секој понеделник ќе бидат вегетаријанци

Од 1 септември сите – околу 1,1 милиони ученици во Њујорк – ќе имаат на мени во понеделник во школите вегетаријанска храна. Тоа го објави градоначалникот Бил де Блазио. – […]

Балкан Вести

Утре Атина ќе испрати Вербална Нота до Скопје

Според алтернативниот министер за надворешни работи на Грција во понеделник Атина ќе испрати до Скопје Вербална нота што ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство […]

Вести

Понеделник неработен за сите граѓани

Првиот ден на Божиќ според православниот календар, 7 јануари, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството им го честитаат […]

Економија

Се очекува драстично поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на нафтените деривати во малопродажба се очекува на следната корекција закажана за во понеделник, а е иницирано од движењето на цените на суровата нафта на светските берзи. […]

Вести Свет

Во понеделник се отвора најголемиот аеродром на светот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделник свечено ќе го отвори најголемиот аеродром на светот. Ова, воедно, е трет аеродром во Истанбул. Новиот аеродром е изграден на европската страна на градот, […]

Вести

Понеделник е неработен ден

Први јануари 2018-та година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на РМ„ бр.21/98 и 18/07), следниот понеделник е неработен […]