Ознака: празници

Здравје

Доктор советува на кој начин да го „исчистите“ организмот по празничната трпеза – прејадувањето има повеќекратна опасност по здравјето

Еден од главните проблеми е преминувањето од посната на мрсната храна. Заклучно со Божиќ, сезоната за празничното прејадување полека се приближува, а борбата со наталожените калории, зголемениот холестерол и прекумерното […]

Живот

Една третина од жените повеќе се плашат од вагата по празниците отколку од раскинување

Жените попрво би се соочиле со финансии, бразилска депилација и разговори за раскинување отколку за килограмите по празниците. Единствено повеќе се плашат од стоматолози отколку од тежината Храброста има голем […]

Здравје

Доктор советува на кој начин да го „исчистите“ организмот по празничната трпеза – прејадувањето има повеќекратна опасност по здравјето

Еден од главните проблеми е преминувањето од посната на мрсната храна. Заклучно со Божиќ, сезоната за празничното прејадување полека се приближува, а борбата со наталожените калории, зголемениот холестерол и прекумерното […]

Вести

ЗА ПРАЗНИЦИТЕ – на гости смее да се отиде, ама да не бидете повеќе од четворица ако не сте од исто семејство

За дочекот на Нова Година на гости ќе смее да се оди, но во еден дом не би требало да се групираат повеќе од четири лица кои не се од […]

Вести

Здравствените работници порачуваат: Претстојните празници да ги прославиме во кругот на најблиските

Здравствените работници ја поддржуваат кампањата „Празнувај одговорно“ за подигнување на свеста на граѓаните за почитување на мерките во пресрет на празниците. Тие велат дека ако нешто нѐ научила оваа 2020 […]

Вести

Владата ќе одлучува за нови мерки за празниците, течат подготовките за вакцинација

Вчера во Македонија беа направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на ковид-19 и 26 лица починати од последиците на вирусот, според информациите на Министерството за здравство. Притоа, […]

Вести

Граѓаните да не се собираат за престојните празници, апелира Комисијата

Од петок, 18 декември до 21 јануари, угостителските објекти ќе бидат отворени до 18 часот. Вака препорачува комисијата за заразни болести. Комисијата на денешната седница исто така побара граѓаните да […]