Ознака: Првенство

Ракомет

Шпанија е нов европски шампион во ракомет

Шпанската селекција со резултат 22-20 против Хрватска го одбрани европскиот трон. Натпреварот за титула го судеа македонските арбитри Николов и Начевски и одлично си ја завршија работата. Хрватска и Шпанија […]

Ракомет

Германците си ја признаа грешката: Тоше Проески екна во „Минхен“! (ВИДЕО)

Турската песна која беше пуштана во „Олимпијахале“ како македонска навивачка химна е тргната од репертоарот. Организаторите во Минхен признаа дека направиле грешка без да знаат. „Таа песна беше грешка, навистина […]

Ракомет

Червар пред натпреварот против Хрватска: Македонија е мојата втора татковина

Селекторот на Хрватска, Лино Червар, е претпазлив пред денешниот дуел со Македонија во рамките на 3то коло Б-групата на Светското ракометно првенство. – Македонците многу добро ги познавам. Сите овие […]

Ракомет Спорт

Ракометарите од соблекувална: Има само една вистина има една МАКЕДОНИЈА! (ВИДЕО)

После рутинската победа на Македонија над Бахреин, втор меч од Светското Првенство во Ракомет, со одличен резултат од 28 наспроти 23, Македонија се искачи на првото место на табелата во […]

Ракомет

Мундијалот отворен со победа!

Македонските ракометари со 34:30 го победија Тунис во воведниот меч од СП во Франција.  Македонската ракометна репрезентација стартуваше со победа на Светското првенство во Франција. Избраниците на тренерот Лино Червар, […]

Вести

Македонија се пласираше на Светското првенство

Македонија се пласираше на Светското првенствоМакедонија ќе биде дел од Светското Првенство за младинцки што следното лето ќе се игра во Алжир, откако нашиот млади ракометари славеа убедливо во последниот […]