Ознака: премиерот Заев

Македонија

Се ожени пратеникот Мухамед Зекири, кум му стана премиерот Заев

Пратеникот Мухамед Зекири ја круниса својата долгогодишна љубов со поранешната директорка на телевизијата “Алсат М“, Бисера Јордановска со брак.  Венчавката се случила во хотелот Double Tree by Hilton, каде потоа […]

Вести Македонија

Премиерот Заев: Одиме на предвремени избори, најбрзо што може

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, откако државата не доби датум за влез во Европската Унија,  на денешната прес конференција најави предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Нив, кажа утре ќе ги предложи […]

Македонија

Ќе одекнуваат “бомбите“, премиерот Заев ќе сведочи за “Монструм“

Со слушање на разговори доставени од СДСМ во СЈО кои се дел од “бомбите”, а предложени од Обвинителството како дополнителни докази, на 5 септември ќе продолжи судењето за петкратното убиство […]

Вести Македонија

Премиерот Заев во дводневна посета на Брисел

Премиерот Зоран Заев попладнево пристигнува во дводневна посета на Брисел каде ќе се сретне со претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, комесарот Јоханес Хан и со потпретседателката на ЕК, Федерика […]

Македонија

Премиерот Заев денес во посета на Албанија

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес ќе престојуваат во официјална посета на Албанија. Како што соопшти прес-службата […]

Македонија

Премиерот Заев на одбележување на 76 години од депортацијата на Евреите од Македонија

Денес премиерот Зоран Заев присуствуваше на комеморативна свеченост што се одржа во Националната установа македонски народен театар Скопје, по повод одбележување на 76 години од депортацијата на македонските Евреи во […]

Издвојуваме Македонија

Премиерот Заев ги откри двете опции за новото име на МАНУ

На вчерашната прес-конференција премиерот Зоран Заев изјави дека добро течат разговорите за преименувањето на Македонската академија на науките и уметностите – МАНУ. – Преименувањето ќе се случи, вели Заев, додавајќи дека МАНУ треба […]

Македонија

Oставка од директорот на затворот “Шутка“, побара премиерот Заев

По вчерашните два инцидента во дворот на казнената институција, во кои имало повредени притвореници денес премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот “Шутка“, Ѓоко Котевски. Премиерот го осуди самиот чин, […]

Македонија

Премиерот Заев во посета на Бугарија

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денес ќе престојува во Република Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Како што соопштуваат од владината прес-служба на средбата ќе […]

Македонија

Премиерот Зоран Заев утре во посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре ќе престојува во Република Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата, како што соопштуваат од владината […]