Ознака: Промена на име

Избор на уредникот

Македонец од Австралија: Доста се удиравте во гради дека сте патриоти, ние од тука повеќе си ја сакаме Македонија (РЕОБЈАВЕНО ОД 2018)

Некои работи во нашето општество не се менуваат. Имаат константа, негативна. Овој текст од 2018та што сега го преобјавуваме прилично пластично ги доближува сите наши загубени битки. Понекогаш е доволно […]

Издвојуваме Коментари

РЕОБЈАВЕНО од 2018: Здравко Чолиќ – За мене и Солун и Скопје се Македонија

Нема појасна и попрецизна мисла која што еден естраден уметник ја кажал во последно време. Додека таканаречените македонски ѕвезди пееја во еден глас за промена на името, продавајќи се за […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Пандов: Нема враќање на името назад (видео), трансформацијата на ставови во краток временски период

Пандов: Нема враќање на името назад (видео), трансформацијата на ставови во краток временски период Се сменија времињата, и се сменија ставовите. Пред нешто помалку од 2 години Пандов промената на […]

Вести

Мицкоски ги исклучи осумте пратеници за „предавство на партијата и државата“, но сепак тајно со нив соработувал потоа

Мицкоски ги исклучи осумте пратеници за „предавство на партијата и државата“, но сепак тајно со нив соработувал потоа Денеска се појавија на Јутјуб мошне сериозни разговори кои го компромитираат Мицковски […]

Избор на уредникот

Анализа: (Р)еволуцијата во ставот на Христијан Мицкоски за Договорот од Преспа

Почитувани одлучивме да го преземеме овој текст, анализа за состојбите во најголемата опозициска партија и промената на ставовите во врска со промената на името на Македонија кое што се случи […]

Вести

Пристигнаа првите униформи со новото име на државата, МВР станува СЕВЕРНА

Како што може да се види полицијата наскоро ќе се ребрендира. Новите униформи го имаат името кое им се допаѓаше на странците и кое беше донесено наспроти изразената волја на […]

Македонија

Заев потврди дека го сменил името со само 17% поддршка од граѓаните

Премиерот Зоран Заев во неговото гостување на “Клан“ Телевизија потврди дека немаше поддршка од граѓаните за да го потпише Договорот од Преспа и да го промени името на Република Македонија. […]

Вести Видео

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! (2019)

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името!Тезите на д-р Филип Петровски, интегрално. Погледајте. Некои велат убедливо најјакиот говор на собирот на ДПМНЕ вчера. А на […]