Ознака: Путин

Анализа Вести

КОГА И КАКО ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Аналитичарите предвидуваат – ќе биде скапо, ќе чини многу животи, а можеби нема да заврши

Кога Русија ја нападна Украина минатиот февруари, нејзините сојузници возвратија со молби за офанзивна помош. Во Берлин, лидерите првично избегнуваа помош што не одговараше на германската дефиниција за „одбрана“. Тоа […]

Вести

Путин нареди забрана на странски софтвер

Рускиот претседател Владимир Путин донесе извршна наредба со која се забранува купување на странски софтвер за употреба во критични инфраструктурни проекти од страна на државните агенции и полувладините ентитети, во […]

Вести

Државниот секретар Блинкен ја ублажуваше непишаната а дадена изјава на Бајден дека Путин „не може да остане на власт“

Државниот секретар Антони Блинкен во неделата изјави дека САД не бараат „промена на режимот“ во Москва или на кое било друго место во светот, откако претседателот Џо Бајден рече дека […]

Вести

ЛУКАШЕНКО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СВЕТОТ: „КОНФЛИКТОТ ШТО ИЗБУВНА ВО УКРАИНА НЕ Е НИШТО…

ЛУКАШЕНКО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СВЕТОТ: „КОНФЛИКТОТ ШТО ИЗБУВНА ВО УКРАИНА НЕ Е НИШТО, ЌЕ БИДЕ МНОГУ ПОЛОШО, СЛЕДУВА МАСАКАР, СЛУШАЈТЕ МЕ, ЗНАМ ШТО ЗБОРУВАМ!“ „Во Украина нема ниту еден […]

Вести

ЕУ им воведе санкции на Путин и Лавров

Европската унија официјално воведе санкции за рускиот претседател Владимир Путин и неговиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, обвинувајќи ги за кршење на суверенитетот на Украина откако Москва започна воена […]

Вести

Бајден ги обзнани санкциите за гасоводот Северен тек 2

САД ќе воведат санкции кон операторот на гасоводот Северен тек 2 и ќе ги насочат своите највисоки раководители со лични ограничувања, рече претседателот Џо Бајден во изјавата во средата. „И […]

Вести

Навални уапсен на аеродром и спроведен во затвор

– Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој беше приведен вчера при пристигнувањето на московскиот аеродром Шереметјево, е спроведен од транзитната зона на аеродромот до блиска полициска станица, објави неговиот соработник Иван […]

Вести

Путин: Претседателските избори во Белорусија се легитимни, му честитав на Лукашенко

Путин: Претседателските избори во Белорусија се легитимни, му честитав на Лукашенко Русија ја признава легитимноста на претседателските избори во Белорусија, изјавил претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Како што објасни, […]