Ознака: реакција

Занимливости

Криминалец со пушка влезе во бар и нареди сите да легнат на подот: Внимателно погледнете ја реакцијата на овој човек!

Сосема е нормално човек да се исплаши кога некој кон него ќе впери оружје, но очигледно има и други примери. Грабежот на еден бар во американскиот град Сент Луис покажа […]

Македонија

Божин Павловски: Господине Заев, зошто толку лаички и смртно опасно го поткопуваш нашиот духовен живот?

Со своја реакција на интервјуто на премиерот Зоран Заев за грчката телевизја “Алфа“ во кое говори за македонската историја се јави академик Божин Павловски. – Господине Заев, за ова што […]

Занимливости

Детска рамнодушност: Девојче го зема братчето во раце, нејзината реакција е урнебесна

На некои деца им е тешко да прифатат дека имаат братче или сестричка, дека повеќе не се сами и дека ќе треба да го делат вниманието на родителите. Погледнете го […]

Македонија

Реакција по однос на изјавата на Агим Нухиу објавена на порталот Фактор „Според јазикот на пасошите, Албанците се 30 отсто во Македонија

Почитувани,  Институтот за истражување и анализи на политики – Ромалитико реагира на информациите изнесени во порталот Фактор „Според јазикот на пасошите, Албанците се 30 отсто во Македонија“. Согласно законот за […]

Македонија

Може да се поднесат тужби до Уставен суд и до Европскиот суд во Стразбур, тврди Астеруд

Каролина Ристова-Астеруд, професорка на Правниот факултет “Јустинијан Први“, во коментар на Фејсбук, реагираше на објавуањето во Службен весник на Законот за употреба на јазиците, без потпис од претседателот на државата. […]

Македонија

Опожарена Евангелската црква во село Чифлик, Кочанско

Евангелска Црква во с. Чифлик, Кочанско е опожарена токму ноќта на Божиќ. И ова не е прв туку дури седми напад врз овој верски објект. Вандалите оставиле порака „Чиста Македонија“, […]

Македонија

Кабинетот на претседателот реагира на исказот на Младеновски за “27 април“

Попладнево Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов  реагираше во врска со исказот на обвинетиот Михаил Младеновски за случувањата од 27 април дека советникот на претседателот Синиша Алексоски им кажал дека Иванов […]