Ознака: “Рекет“

Вести

Јанева денес се враќа во притворот во Шутка

Поранешната шефица на СЈО, а сега обвинета во случајот „Рекет“ Катица Јанева, е во постабилна состојба и денеска најверојатно ќе биде вратена во притвор. Јанева е на болничко лекување во […]

Вести Македонија

Јанева понудила спогодба за “Рекет“, Обвинителството ја одбило

Во пресрет на подигнување на обвинението во истрагата “Рекет“ преку своите адвокати Катица Јанева понудила спогодба за “Рекет“, Обвинителството ја одбило, јавува ТВ“Телма“, повикувајќи се на извори во истрагата, но […]

Вести

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“, побаран притвор за Мандиќ

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје. […]

Вести

Пронајдени клучни докази за „Рекет“: Следуваат обвиненија и за перење на пари!

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. По вештачењето на одземените предмети пронајдени се многу битни докази. -За осомничените за […]

Македонија

И Ременски меѓу осомничените во „Рекет“

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски е осомничена во „Рекет“ дознава НОВА од извори во истрагата. Таа е опфатена со проширената истрага против нови четири лица осомничени за перење пари, измама и […]

Македонија

Истрагата за “Рекет“ завршена, Јанева повикана во ОЈО

Во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска повторно е повикана третосомничената за случајот „Рекет“, поранешната СЈО Катица Јанева, која се наоѓа во притвор во КПУ […]

Македонија

Спасовски: „Рекет“ ќе се расчисти докрај и секој што е инволвиран ќе одговара

Интензивно се работи по наредби на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција за целосно расчистување на случајот „Рекет“. Тоа е многу важно и за државата и тоа покажува дека […]

Вести

Ременски денес пред Русковска за „Рекет“: Еве што зборуваше пратеничката на СДСМ за соработката со Боки 13

Блискоста на Боки 13, првоосомничен во „Рекет“, со високи партиски структури во СДСМ по мега афepaта е една од клучните причини поради кои овој скандал ја бpaнува јавноста. Боки 13-ка […]