Ознака: “Рекет“

Македонија

На распит за “Рекет“ денес и бизнисменот Ардијан Амзоски 

Денес во Обвинителството за организиран криминал и корупција е повикан бизнисменот Ардијан Амзоски, сопственик на фирмата “Дрим Билдинг“ од Струга. Тој треба да даде потребни известувања во врска со случајот […]

Македонија

И бизнисменот Силјан Мицевски на распит за “Рекет“, ќе бара да му бидат вратени парите

Денес во Обвинителството за организиран криминал и корупција дојде и Силјан Мицевски кој треба да даде исказ за случајот “Рекет“. Мицевски кој по вторпат е повикан во Обвинителството, треба да […]

Македонија

“Рекет” ја прели чашата и кај бизнисот, вели Антони Пешев од Стопанската комора

Антони Пешев од Стопанската Комора на Македонија смета дека случајот “Рекет” имал силно влијание врз бизнисот, додавајќи дека одамна не се чувствувал така навредено како поради тој случај. “Под силна […]

Сцена

Џамбазов за „Рекет“: Ќе сркаш, ќе скркаш и на крај ќе го кркаш

Рекет со месеци ја тресе македонската јавност, а сега за скандалот во свој стил се огласи и македонскиот шоумен Игор Џамбазов. Тој сподели стара народна поговорка, а од кажаното јасно […]

Занимливости

ВИДЕО ПАРОДИЈА НА „РЕКЕТ“: “Затвор Скопје, за месец дена…“

„Ѕета Ѕета“ го „запали“ Твитер со видео пародија на аферата „Рекет“, користејќи сцена од култниот македонски игран филм „Тетовирање“. Затвор Скопје, за месец дена… pic.twitter.com/iTmXFvBnAe — Ѕета Ѕета (@PravednaTavita) August […]

Вести

Рускоска: Сакав да слушнам што има да каже Јанева, притворот за неа е неопходна мерка

Обвинителката Вилма Русковка по излегувањето од Кривичниот суд, кога беше одредена мерка притвор за Катица Јанева, изјави дека сметале оти во овој момент е неопходно да се одреди мерка притвор […]

Македонија

Катица Јанева денес на распит за “Рекет“ во ОЈО

Денес во 10 часот Катица Јанева, специјална обвинителка во оставка ќе треба да  одоговори на повеќе прашања кои се отворија во јавноста, откако минатиот месец беше отворен случајот “Рекет”, во […]

Македонија

Се огласи професорката Ана Павловска Данева, екс-пратеничка на СДСМ за правниот систем на државава

По повод случајот “Peкет“на својот Фејсбук профил статус сподели универзитетскиот професор и поранешен пратеник од редовите на СДСМ Ана Павловска Данева. Таа напиша: Нема поголема навреда за правниот систем на една […]