Ознака: ресторани

Вести

Нов удар во Италија по коронавирусот- еве со што се соочуваат граѓаните на Милано

Десетици сопственици на ресторани денеска протестираа пред главната железничка станица во Милано, незадоволни од новите правила за работа, што в понеделник стапуваат во сила. Незадоволните угостители тврдат дека мерките не […]

Вести

Еве кога рестораните и кафулињата ќе почнат со работа во Македонија

Рестораните ќе работат само надвор, со одржување на потребната дистанца, но дозволете ова да го финализираме и официјално да го објавиме, навести на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. […]

Занимливости

Знаете ли зошто во рестораните секогаш прво добивате леб или друго пециво пред јадењето?

Готвачот Рус Адамс од Вашингтон открил зошто пред конкретната храна во рестораните, посетителите добиваат пецива, переци или леб, а одговорот е всушност многу логичен. Своето мислење го споделиле уште некои […]

Занимливости

Во рестораните во Турција веќе нема да има соларници на масите

На масите во турските ресторани веќе нема да има соларници, јави Анадолија, повикувајќи се на претседателот на Федерацијата на сопственици на ресторани и слаткарници во Турција, Ајкут Јениџе. Мерката е […]

Живот

10 одвратни работи кои ги прават рестораните со цел да заштедат

Кога јадат во ресторани, поголемиот дел од луѓето очекуваат внимателно припремен оброк од квалитетни состојки, но вистината е често поинаква. Рестораните неретко користат трикови со цел да заштедат пари, а […]

Дестинации

Доколку планирате да ја посетите Венеција ова мора да го знаете

Во италијанскиот град Венеција во следните три години ќе биде забрането отворање на нови ресторани кои нудат храна за носење. Локалните власти ја донесоа оваа мерка со цел да се […]

Занимливости

Келнери и готвачи од рестораните откриваат што никогаш не би нарачале надвор од дома!

Сигурно милион пати досега сте размислувале за позадината на подготовката на храната од вашиот омилен ресторан. Келнерите и готвачите откриваат што никогаш не би нарачале.Вработените искрено на Редит одговориле на […]