Ознака: ресторани

Вести

Австрија го одложи отворањето на рестораните, најавени нови ограничувања

Поради зголемувањето на новите случаи на коронавирус, Австрија го одложи повторното отворање на терасите на кафулиња, ресторани и барови закажано за 27 март, а регионите се подготвуваат за нови локални […]

Вести

РЕСТОРАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА СЕ ВРАЌААТ НА РАБОТНО ВРЕМЕ ДО 21 ЧАСОТ

Рестораните и кафулињата од четврток 21 јануари ќе работат до 21 часот, објави премиерот Зоран Заев, откако на денешната владина седница ги разгледале епидемиолошките насоки. Како дел од Ковид мерките […]

Вести

Рестораните од денеска ќе работат до 18 часот, забранети се прослави, собири и групирања

Од денеска почнува примената на рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести за спречување на ширењето на коронавирусот. Со мерките кои ќе бидат во […]

Вести

СЕ СКРАТИ РАБОТНОТО ВРЕМЕ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА- еве ги деталите

Скратување на работното време на угостителските објекти до 21 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна, е мерката што ја усвои денеска Владата на предлог на Комисијата за […]

Вести

Граѓаните во ек на пандемија не се откажуваат од правење свадби- кривични пријави за угостителски објекти ширум Македонија

Кривична пријава за прекршување на протоколите за работа добиле угостителски објекти во Скопје, Гостивар, Тетово, Боговиње и Арачиново кои организирале свадби со поголем број маси и без доволно растојание. Со […]

Вести

Кафеаните и рестораните пред затворање, голем дел нема да дочекаат помош за плати

Мерката поддршка за исплата на плата за месеците октомври, ноември и декември, според угостителите е задоцнета и промашена. Од Независната угостителска комора велат дека угостителите се во паника и страв […]

Занимливости

Зошто во некои ресторани добивате леб пред храната која сте ја нарачале?

Дали некогаш сте се зачудиле кога на масата во ресторан или кафана ќе ви донесат порција леб, пред да ви пристигне храната која сте ја нарачале? Готвачот Рас Адамс од […]