Ознака: рестриктивни мерки

Вести

За Велигден и Бајрам нема да има полициски час

Комисијата за заразни болести денеска донесе нови рестриктивни мерки кои се очекува да бидат усвоени на утрешната владина седница. Министерот за здравство Венко Филипче денеска потврди дека новите мерки се […]

Вести

Следната недела ќе се одлучува дали ќе има нови рестриктивни мерки

Нема промена во актуелните рестриктивни мерки. Полицискиот час останува да важи од 22 до 5 часот. Ова на денешната прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче. -Оваа мерка треба […]

Вести

Новите рестриктивни мерки ќе се знаат идната недела- еве дали меѓу нив е и враќањето на полицискиот час во Македонија

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што истакна Филипче, ситуацијата се следи, […]

Вести

Стапуваат во сила новите рестриктивни мерки – граѓаните поделени, угостителите револтирани

Граѓаните поделени, угостителите револтирани. Половичните анти ковид мерки предизвикаа бура од реакции во јавноста. Додека земјите од регионот и Европа во пресрет на новогодишните празници најавуваат ригорозни мерки, полициски час […]

Вести

Утре почнуваат новите рестриктивни мерки, бројот на ковид-новозаразени не стивнува

Од утре почнува примената на рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести. Со мерките кои ќе бидат во сила до 20 јануари, работното време […]

Вести

Граѓаните да не се собираат за престојните празници, апелира Комисијата

Од петок, 18 декември до 21 јануари, угостителските објекти ќе бидат отворени до 18 часот. Вака препорачува комисијата за заразни болести. Комисијата на денешната седница исто така побара граѓаните да […]

Вести

Угостителите бараат средба со Комисијата за заразни болести околу најавата за нови рестриктивни мерки

Независна угостителска комора (НУК) достави официјално барање до комисијата за заразни болести за учество на угостителите во понеделничкиот работен состанок по повод најавата за целосен lockdown или нови рестриктивни мерки […]

Вести

Следува целосно затварање за новогодишните празници: Членови на Комисијата за заразни болести се за целосен LOCKDOWN?

Комисијата за заразни болести в понеделник ќе има подолг состанок на кој се очекува да разговараат за евентуално воведување нови рестриктивни мерки кои ќе се однесуваат на работењето на кафулињата […]