Ознака: ручек

Кулинарство

Такоси со пилешко: рецепт за брз ручек што ќе го натера семејството да бара повторувања

Љубителите на мексиканската кујна сигурно знаат што е тако. Мали тортиљи од пченица или пченка, полнети со месо или зеленчук, се омилено јадење за многумина. Постојат навистина различни варијанти на […]

Кулинарство

Палента како инспирација за појадок, ручек и десерт

Љубовта кон палентата многумина ја негувале уште од детството. Покрај тоа што е едноставна, прифатлива и лесно достапна храна, палентата работи одлично и во слатки и солени варијанти. Некогаш, палентата […]

Кулинарство

Предлог ручек: Подгответе сочна потпечена карбонара која за миг ќе исчезне од чиниите

Шпагетите карбонара секогаш се одличен избор за ручек, но дали некогаш сте испробале верзија на карбонара која се сече и сервира на парчиња? За припрема на ова јадење ќе ви […]

Кулинарство

Ќофтиња и шпагети на италијански начин: Ручек за 15 минути на маса

Состојки: 2 колбаси Маст 2 чешниња лук 1 чаша вино 2дл песто сос 2дл неутрална павлака Вода 100гр тестенини Подготовка: Излупете ги колбасите, земете парчиња и формирајте ќофтиња од нив. […]