Ознака: САД

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност при […]

Вести

Детроит најбедниот град во САД, според Forbes

Насилните злосторства, високата невработеност, сé помалото население и финансиската криза го прават Детроит најбедниот град во САД, објави магазинот Forbes.  Така Детроит во новото рангирање го надмина Мајами кој оваа […]

Балкан

Рикер во Тирана: Национализмот е непродуктивен и дестабилизирачки

Американскиот заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер кој е во посета на Тирана, изјави дека САД имаат цврсти односи со Албанија, Македонија, Косово, Србија и другите […]

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност прид […]

Балкан

Рикер:САД го поддржува продолжувањето на дијалогот Белград-Приштина

Помошникот американски државен секретар Филип Рикер позитивно го оцени настојувањето на владата на Србија низ дијалог со Приштина да дојде до прифатливи решенија, кои ќе обезбедат стабилност, јавија белградските медиуми.Српскиот […]

Вести

САД ги запознаа кинеските власти со хакерските напади

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама ги запозна највисоките функционери во владата н Кина, вклучително и воените функционери, со загриженоста поради хакериските напади кои доаѓаат од Кина, соопшти во вторникот […]

Вести

Во САД почина посвоено дете од Русија, нови тензии меѓу Москва и Вашингтон

Жена од американската сојузна држава Тексас е осомничена за убиство на детето посвоено во Русија, објави на својот микроблог Twitter комесарот на правата на децата на Руската Федерација, Павел Астахов. […]