Ознака: САД

Култура

Вечерва доделувањето на Греми наградите

Свеченоста по повод доделувањето на 55 Греми награди, најпрестижните музички признанија во САД, ќе се одржи во недела вечер во Стејплс центарот во Лос АнџелесНаградите се доделуваат во 81 категорија, […]

Црна хроника

Четворица ранети во пукање на карневал во САД

Непознат напаѓач отворил оган за време на традиционалниот карневал „Марди Гра“ во Њу Орлеанс, при што се ранети четири лица, јавува Assocaited Press повикувајќи се податоци од полициски извори.Двајца мажи […]

Вести

ОН и САД го осудија нападот врз иранските дисиденти

Обединетите нации и САД го осудија во неделата нападот врз логорот на иранските бегалци дисидентите во кој се убиени 5 а ранети 25 лица.Иранската дисидентска група Миџахедин-е-Халк (МЕК) соопшти дека […]

Сцена

Псај повикувал на убиство на американците

Престрашени сеАмериканците! Корејскиот рапер Psaj во со големио хит “Gangnam stajl” ја полуде планетата но неговата огромна популарност Америка е доведена во прашање откако американските медиуми открија дека Psaj во […]

Занимливости

Испливала вистината – Американците сакале да ја бомбардираат месечината

Во тајниот проект чии детали неодамна беа откриени, САД планирале да фрлат нуклеарна бомба на Месечината во 50-тите години на минатиот век, за да ја демонстрираат својата сила за време […]