Ознака: сирење

Кулинарство

Десет интересни факти за сирењето

Сирењето е интернационална храна. Ние го обожуваме белото сирење, во Италија – Моцарт, Французите обожаваат Бри, а Швајцарците – ементал. Постојат илјадници видови на сирења, како и интересни факти за нив. […]

Живот

Мала порција сирење го намалува ризикот од мозочен и срцев удар

Оваа вест секако ќе ги израдува љубителите на сирење, кои претпоставуваме не се во мал број.Имено, новото истражување потврдува дека една дневна порција од овој млечен производ би можела да […]

Кулинарство

Светот полуде по лебот од три состојки и без јаглехидрати! Јадете го цел ден и слабејте

Доколку и вие припаѓате во онаа група луѓе кои со тешко срце се откажуваат од леб во желбата да изгубат по некој килограм, имаме одлични вести за вас! Овој леб […]

Кулинарство

Дали сте гладни? Коцки од палента со сирење!

Направете вкусен оброк, кој ќе го обожавате…Состојки: 8дл вода 200г палента 5 лажици младо сирење 5 лажици намаз од сирење 2 лажици павлака Малку пармезан Сол, масло Подготовка: Сварете ја […]