Ознака: Скопје

Вести

Скопје најголемо жариште на Ковид-19, есенскиот бран ќе биде сериозен предизвик

Во текот на вчерашниот ден регистрирани беа вкупно 163 новозаразени со Ковид-19, 40 оздравени, и тројца починати. Со ова, бројката на вкупно активни случаи во земјава се искачи на 3.284. […]

Вести

Од 1 јули повторно летови на аеродромите во Скопје и Охрид

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната 72-ра седница донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворени сите гранични премини за […]

Вести

Регистрирани над 40 големи кластери во државата, Скопје и натаму со најмногу заболени

Не стивнува бројката на новозаболени лица од Ковид-19 во државата. Во текот на вчерашниот ден регистрирани се нови 182 случаи, од кои најмногу се во Скопје – 107. Со ова, […]

Вести

Скопје ново жариште на коронавирусот, се очекува зголемување на бројот на хоспитализирани пациенти

Здравствените власти во земјава вчера повторно регистрираа високи бројки на заболени од КОВИД 19. Вкупно беа евидентирани 193 нови случаи и девет починати. Капацитетите во болниците се полнат, а медицинскиот […]

Вести

Скопје е жариште на коронавирус: Од новите 193 заразени, 140 се од главниот град

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Од нив: во Скопје-140, Куманово-2, Дебар-1, Штип-6, Тетово-19, Струга-5, […]

Вести

Полицаец од затвор „Скопје“ позитивен на коронавирус, докторката сметала дека нема потреба да се тестира

Управата за извршување на санкциите преку соопштение посочува дека ги правата за извршување на санкциите преку соопштение посочува дека ги провериле информациите кои биле објавени во некои од медиумите и […]

Скопје

Филипче: Главно жариште на КОРОНА ВИРУСОТ сега е Скопје

Филипче: Главно жариште на КОРОНА ВИРУСОТ сега е Скопје Филипќе на денешната прес конференција потенцирате дека посебно опасно е во Чаир, каде што има најголем број потврдени случаи и каде […]

Вести

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе бидат разгледани следните чекори во однос на рестрикциите. Уште денеска граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните […]

Вести

НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО СКОПЈЕ: Еве колку ново заразени има денеска во Македонија

Во последните 24 часа регистрирани се 79 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 835 тестa; односно процeнтот на позитивните во однос на вкупниот број тестови […]

Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, […]

Вести

„СКОПЈЕ СЕ СЕЛИ“

Откако вчера експресно Владата потврди дека од денеска во Скопје во 21 часот стартува 80 часовниот карантин кој ќе трае до понеделник до 5 часот наутро речиси граѓаните не се […]