Ознака: Скопје

Вести

Македонија во топ 10: Скопје утрово БЛЕСНА на светската мапа на најзагадени градови во светот!

Македонија и ова утро се гуши во чад, смрдеа и смог. Според мерните станици ширум земјава најзагадено е Кавадарци со 307 микрограми на метар кубен, а веднаш зад него и […]

Вести

Скопје повторно меѓу најзагадените градови во светот

Се враќаме на негативниот врв по загаденост во светот. Скопје вечерва е девети најзагаден град во светот според бројките што се измерени.  Мерните станици ширум земјата покажуваат дека моментално кај […]

Живот

Ако купувате стан прочитајте го ова, за да знаете каде е најдобро

Купувањето на нов стан е една од најзначајните одлуки во животот, но дали сте се запрашале кои се основните карактеристики на еден просечен стан во Скопје? Средната големина на становите, […]

Историја

РИСТИЌЕВАТА ПАЛАТА – ПРВИОТ ЛИФТ И ПОСЛЕДНОТО КОРЗО

Симболот на Скопје, познатата Ристиќева палата во строгиот центар, е започната да се гради во 1925 година. Веќе во 1926 година таа е завршена според проектот на архитектот Драгутин Маслаќ, […]

Вести Македонија

Во Скопје изминатото деноноќие во 11 сообраќајки повредени четворица

Четири лица биле полесно повредени во четири од вкупно 11 сообраќајни незгоди што вчера се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во седум сообраќајки била причинета материјална штета. Од СВР […]

Македонија

Во 12 сообраќајки во Скопје повредени 9 лица, од кои две потешко

Еден пешак и еден возач на патничко возило се здобиле со тешки телесни повреди, а седум лица се полесно повредени во шест од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле […]

Македонија

Скопје на високо трето место по загаденост во светот

И денеска Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Со просечна концентрација на ПМ10 честички на метар кубен во 8 часот утрово нашиот главен град се искачи на 3-тото место по […]

Вести Македонија

Едно лице потешко, а девет полесно повредени за едно деноноќие во сообраќајки во Скопје

Еден возач на патничко моторно возило се здобил со тешки телесни повреди, а девет лица со лесни телесни повреди во седум од вкупно 14 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото […]

Македонија

Тешко повреден мотоциклист во Скопје

Вчера во 14.30 часот било пријавено дека на улица „Македонско-косовска бригада“ Ш.З.(28) од Скопје, управувајќи мотоцикл „кавасаки“, изгубил контрола и паднал. Во сообраќајната незгода со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, […]

Вести Македонија

Едно загинато и едно потешко повредено лице во сообраќајки во изминатото деноноќие во Скопје

Еден возач на трактор загинал, еден возач на мотоцикл е тешко повреден, а девет лица се полесно повредени во шест од вкупно 14 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие […]

Издвојуваме

Во сообраќајки во Скопје викендов 1 потешко и 28 полесно повредени

Еден велосипедист се здобил со тешки телесни повреди, а 28 лица со лесни телесни повреди во 18 од вкупно 34 сообраќајни незгоди што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на […]