Ознака: Скопје

Македонија

Четири лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје. […]

Македонија

За едно деноноќие осумнаесет повредени во сообраќајки во Скопје

Осумнаесет лица се здобиле со лесни телесни повреди во осум сообраќајни незгоди од вкупно 14 што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајни незгоди е […]

Живот

Утре автобусите од јавниот градски превоз во Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред

По повод државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, утре автобусите од јавниот градски превоз во Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред. Како што соопшти ЈСП „Скопје”, […]

Црна хроника

Во скопско Интермецо полицијата вчера вршеше рација

Како што дознава Курир од очевидци, вечерва во едно познато скопско кафуле била извршена рација од страна на единицата “Алфи” кои вооружени до заби еден час вршеле претрес при што […]

Црна хроника

Викенд со многу сообраќајни несреќи во Скопје: Двајца загинати, еден тешко повреден…

Двајца пешаци загинале, еден возач на мотоцикл се здобил со тешки телесни повреди, а 15 лица се здобиле со лесни телесни повреди во 11 од вкупно 27 сообраќајни незгоди што […]

Црна хроника

Прегазен пешак во Скопје

Вчера утрото во 09.30 часот на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, патничко возило „шкода“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Г.М.(60) од Скопје, удрило во пешкот Д.Д.(80) од Скопје. Во незгодата […]

Македонија

До пролет Скопје ќе добие нови 33 еко-автобуси (ВИДЕО)

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на вчерашната прес-конференција го соопшти скопскиот […]

Вести

Ципрас доаѓа во Скопје

Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, следниот вторник, на 1 октомври ќе биде во Скопје, на конференцијата посветена на Западен Балкан што ја организира „Економист“. „Зајакнување […]

Македонија

Денес во Скопје велосипедска трка

Во рамки на Европската недела на мобилност, денеска во подножјето на Скопско Кале и околните улици во центарот на градот ќе се одржуваат Велоекспо и Велопикник, како и традиционална велосипедска […]

Вести

Џеладин од затворот Идризово: Одам гладен и жеден во кревет секоја вечер

Првиот канал на германската државна телевизија објави репортажа од затворот Идризово во Скопје во која се нотираат нехуманите услови во оваа институција и проблемите со кои се соочуваат тамошните затвореници. […]

Издвојуваме

Во заложна куќа во Скопје разбојништво како од филмовите

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица осомничени дека вчера извршиле разбојништво во заложна куќа. -Лицата на возраст од 23 и 22 години, по […]