Ознака: Скопје

Македонија

Петгодишно девојче почина од пандемски грип

На Клиниката за детски болести вчера е примено петгодишно девојче од Скопје, кое претходните три дена се лекувало од вирусна пневмонија во Институтот за белодробни заболувања Козле. Поради влошување на респираторните […]

Вести Македонија

Утринава Скопје на 5-то место по загаденост во светот

Рекордно високото ниво на загаденост на воздухот го покажуваат податоците на air visual. Но, загаденост не е регистрирана само во главниот град. Според податоците од мерните станици на Министерството за животна […]

Издвојуваме

Жителите на Бангкок крварат поради загадениот воздух – Скопје не е далеку

Луѓето во Бангкок се гушат од смогот во градот. Воздухот стана толку лош во делови од градот, што жителите добиваат тешки кашлици и чести крварења од нос. Некои од нив […]

Вести

Во Скопје загадувањето на високо ниво, мерки засега во Струмица

Воздухот е загаден и во Скопје. Ноќеска се забележани концентрации на ПМ 10 честичките од приближно 400 микрограми. Во Центар во текот на ноќта од 22 часот концентрациите биле над […]

Контроверзни фајлови Фото

Логоа на масонските ложи во Македонија

Логоа на масонските ложи во Македонија. Во прашање се 4 основни ложи (Бели мугри, Скопје, Единство, Утринска ѕвезда) кои ја составуваат Големата ложа на Македонија… Додека логото на Големата ложа […]

Вести

Македонија повторно се гуши: Загаденоста на воздухот во државава 8 пати над дозволеното, Скопје во топ 10 градови во светот

Состојбата со загаденоста на воздухот во државава останува катастрофална. Нивото на канцерогени ПМ 10 честички оди и до 8 пати над максимум дозволената граница, а Скопје вечерва е во топ […]

Занимливости

Кокичиња расцветаа во Скопје среде зима

Пролета е далеку, но нејзиниот предвесник-кокичето веќе го има во Скопје. Фотографиите кои ги објави порталот Емагазин.мк се направени во скопски Карпош. Ова е уште еден знак дека климатските промени […]

Сцена

Андре Риу доаѓа во Скопје, ќе настапи со неговиот оркестар од 60 члена

Светската ѕвезда Андре Риу, познат како „современиот крал на валцерот“ на 6 јуни ќе одржи концерт во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Тој во Македонија доаѓа со неговиот 60-член „Јохан […]