Ознака: Скопје

Вести Македонија

Загаденоста на воздухот синоќа во Скопје четири пати над дозволеното

Скопјани веќе во континуитет дишат загаден воздух, а како во пресрет ни доаѓаат постудени денови аерозагадувањето само ќе се зголемува. Апликација која го мери квалитет на воздухот во Македонија, “Мој […]

Македонија

Важна информација за корисниците на јавниот превоз во Скопје

ЈСП Скопје информира дека утре, сабота (26.10.2019 година) и недела (27.10.2019 година), во периодот од 7 до 17 часот поради одржување на кружна авто трка пред МРТ, автобуските постојки во […]

Македонија

Девет лица повредени во вкупно 15 сообраќајки во Скопје

Девет лица се здобиле со полесни телесни повреди во девет од вкупно 15 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во шест сообраќајки е причинета […]

Македонија

Градскиот превоз во Скопје утре со неделен возен ред

ЈСП Скопје информира дека утре, среда, поради државниот празник 23 Октомври- Ден на македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред. Дежурни ќе бидат три […]

Македонија

Четири лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје. […]

Македонија

За едно деноноќие осумнаесет повредени во сообраќајки во Скопје

Осумнаесет лица се здобиле со лесни телесни повреди во осум сообраќајни незгоди од вкупно 14 што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајни незгоди е […]

Живот

Утре автобусите од јавниот градски превоз во Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред

По повод државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, утре автобусите од јавниот градски превоз во Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред. Како што соопшти ЈСП „Скопје”, […]

Црна хроника

Во скопско Интермецо полицијата вчера вршеше рација

Како што дознава Курир од очевидци, вечерва во едно познато скопско кафуле била извршена рација од страна на единицата “Алфи” кои вооружени до заби еден час вршеле претрес при што […]

Црна хроника

Викенд со многу сообраќајни несреќи во Скопје: Двајца загинати, еден тешко повреден…

Двајца пешаци загинале, еден возач на мотоцикл се здобил со тешки телесни повреди, а 15 лица се здобиле со лесни телесни повреди во 11 од вкупно 27 сообраќајни незгоди што […]

Црна хроника

Прегазен пешак во Скопје

Вчера утрото во 09.30 часот на бул.„Александар Македонски“ во Скопје, патничко возило „шкода“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Г.М.(60) од Скопје, удрило во пешкот Д.Д.(80) од Скопје. Во незгодата […]

Македонија

До пролет Скопје ќе добие нови 33 еко-автобуси (ВИДЕО)

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на вчерашната прес-конференција го соопшти скопскиот […]