Ознака: Словенија

Регион

Снег на планините во Словенија, доаѓаат студени денови

По падот на температурите и студените денови ширум Балканот, во Словенија денеска падна снег. Како што се најавува во прогнозите, во наредните денови во регионот се очекуваат уште постудени денови […]

Вести

ФОТО: Македонското знаме развеано на светски куп во скијачки летови во Словенија

Македонското знаме се развеа во Словенија, а камерите на популарниот спортски канал Еуроспорт го забележаа моментот.За време на пренос на светскиот куп во скијачки летови кој се одржува во Планица, […]

Ракомет

Вујо во заседа по историскиот успех со Словенија

Словенечката ракометна репрезентација направи историски успех со нереалниот пресврт во натпреварот за третото место со Хрватска, а големото славје кое следеше по последниот звук на сирената само ни долови колкаво […]

Регион

Глобална епидемија: Морничави и опасни кловнови што сееја страв во Америка пристигнаа во регионот!

По Америка и Велика Британија, епидемијата на морничави кловнови кои ги плашат луѓето навечер, мавтаат со ножеви и плашат деца, пристигна и во регионот. Поточно во Словенија.Во местото Јесенице, северозападен […]

Вести

По Србија, Црна Гора и Словенија, и Хрватска ја забрани својата музика за Македонија

По Србија, Црна Гора и Словенија, уште една балканска земја им ја забранува својата музика на македонските радија и телевизии. Со одлука на Управниот одбор на хрватската организација ХДС- ЗАМП, […]

Регион

Oтворена e првата фонтана со пиво во Европа

Во словенечкиот град Залец е отворена првата фонтана со пиво во Европа. Новата атракција, што ја осмислиле локални претприемачи, сепак нема неограничено да точи пиво, туку за ова задоволство секој […]

Регион

Страшна дрога на границата со Србија: Досега има убиено 28 луѓе!

Минатата недела нова психоактивна супстанца МДМБ-ЦХМИЦА, која на улица се нарекува „црна мамба“, ставена е на листа за рано предупредување за нови психоактивни супстанци, што овозможува законски мерки против лицата […]

Регион

ФОТО: Страшно невреме ја погоди Словенија

Големо невреме проследено со град ги зафати вчера попладне северните и североисточните делови на Словенија, а во текот на ноќта, според метеоролошките прогнози, ќе се прошири и низ поголемиот дел […]

Регион

Од Словенија, Хрватска и Србија во Македонија стигна хуманитарен конвој со стотици шлепери со лајкови

Голем хуманитарен конвој на лајкови за настраданите во Скопје и Тетово вчера тргна од Словенија. Притоа им се приклучија и камиони од Хрватска и Србија и останатите поранешни југословенски републики. […]