Ознака: Словенија

Балкан

Во Словенија падна владата на Јанша, мандатот кај Братушек

Пратениците во парламентот на Словенија во средата доцна навечер изгласаа недоверба на конзервативната влада на Јанез Јанша и за нова мандатарка ја избраа челничката на Позитивна Словенија (PS) 43-годишната Аленка […]

Балкан

Словенија мора да врати во европскиот буџет 286.000 евра

Словенија во европскиот буџет ќе мора да врати 286 илјади евра, неправилно користени средства за земјоделството, соопшти Европската комисија.  Иако станува збор за ситници во однос на вкупно 414 милиони […]

Балкан

Владата на Јанша неуспешна за 84 отсто Словенци

Актуелната влада на Јанез Јанша дури 84 отсто од Словенците ја сметаат за неуспешна, додека 14 отсто се задоволни од нејзината работа, покажа анкетата што ја објавија телевизиската станица POP […]

Балкан

Аленка Братушек прелодложена за мандатар на словенечката влада

Позитивна Словенија (ПС), партија со најмногу мандати во словенечкото собрание, ја предложи Аленка Братушек за мандатар за состав на преодна словенечка влада. Нејзината кандидатура е потврден во четвртокот доцна вечерта […]

Балкан

Словенечката влада ќе продолжи да функционира и покрај губењето на поддршката

Владата на словенечкиот премиер Јанез Јанша ќе продолжи да работи на започнатите и договорени проекти иако од петок владината коалиција ја напушта уште една партија, тврдат блиски соработници на Јанша. […]

Економија

Телеком Словеније со втор повик за `TSstartup business accelerator`

Телеком Словеније објавува нов, втор повик за апликации во `TSstartup business accelerator`, програма за стимулирање на бизниси. По успешна имплементација на првата генерација проекти од `business accelerator` програмата, Телеком Словеније […]

Економија

Намален кредитниот рејтинг на Словенија

Американската бонитетна куќа Standard&Poor's го намали за еден степен кредитниот рејтинг на Словенија од А на А-, но ја промени прогнозата од негативна во позитивна.Причина за намалената оценка е можност […]

Балкан

Уште еден коалициски партнер ја напушта словенечката влада

Словенечката народна партија(СНП) ќе ја напушти коалициската влада и ќе премине во опозиција, изјави во вторник Радован Жерјав, претседател на СНП по состанокот на извршниот комитет на партијата. Покрај Жерјав, […]