Ознака: смртност

Свет

Највисока стапка на смртност во Шведска во последните 150 години: 5.800 луѓе починати од коронавирус

Во првата половина на 2020 година, Шведска, која не воведе рестриктивни мерки за контрола на коронавирусот, забележа најголема смртност во последните 150 години, објави заводот за статистика на таа земја. […]

Вести

Македонија на врвот на ужасната листа: Втори сме по број на смртни случаи од коронавирус во регионот

На листите каде се бројат жртви и заразени од коронавирус во регионот, Македонија се соочува со целосен неуспех. Нашата држава е втора по смртност во регионот. На еден милиони жители […]

Вести

Македонија втора по смртност од коронавирус на Балканот

Македонија меѓу земјите со најмногу почитани лица на милион жители, ова се податоците кои лесно се достапни до сите граѓани. Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот […]

Вести

Во САД бројот на инфицираните од КОРОНАВИРУСОТ ја надмина бројката од 300.000

Во САД бројот на инфицираните од КОРОНАВИРУСОТ ја надмина бројката од 300.000 Соединетите Држави веќе имаат најголем број на пријавени случаи во светот на КОРОНАВИРУСОТ, респираторна болест слична на грип. […]

Вести

Почина првиот Британец од КОРОНА вирусот

Еден Британец почина откако бил заразен со коронавирус додека бил во карантин во Јапонија на бродот за крстарење „Дијамантска принцеза“, соопшти јапонското Министерство за здравство. Тој е првиот Британец жртва […]

Вести

Паника во Италија, досега починаа 5 луѓе од Корона вирусот

Бројката починати од коронавирусот во Италија порасна на пет, додека 219 луѓе се заразени. Премиерот на Италија, Џузепе Конте изјави дека 50.000 жители на северна Италија би можеле да бидат […]