Ознака: сок

Здравје

Секое утро консумирајте сок од домати – промените кои ќе ги забележите по еден месец се неверојатни

Откако ќе дознаете што сè една чаша сок од домати наутро може да излекува, и вие ќе започнете да го практикувате истото. Експерти од универзитетот во Тајван одлучиле да спроведат […]

Живот

Лек во чаша: Зошто треба секој ден да пиете свеж сок од моркови?

Свежо цедениот сок од моркови е корисен за целокупното човеково здравје. Секојдневното пиење на сок од моркови го подобрува имуниот систем и го олеснува варењето на храната. Истовремено, го подобрува […]

Кулинарство

Сезоната на јагоди „ни чука на врата“: Направете џем, сок или сладолед

Мирисна, слатка и освежувачка – јагодите се обожавани пролетни плодови чиј вкус сакаме да го задржиме во наше присуство и кога ќе им помине времето. Лесно се подготвуваат, затоа сите […]

Здравје

Оваа намирница која сите ја имаме во кујната го намалува ризикот од тромбоза: Вистинска ризница на здравјето, го штити срцето и подмладува

Оваа здрава намирница е богата со витамините Ц, Б и К, како и минерални соли. Освен што го сакаме во речиси секоја салата и често го додаваме во готвените јадења, […]

Живот

Сок од домати треба да се пие за време на пандемија, бидејќи го намалува ризикот од тромбоза!

Досега, науката потврди многу лековити својства на сокот од домати, а меѓу најважните секако се оние кои го олеснуваат варењето на храната, помагаат да се исфрли вишокот течност од телото […]

Здравје

Во новата сезона со нови здрави навики: Cок од целер

Ако размислувате за детоксикација или воведување неколку нови навики во вашата дневна рутина, сокот од целер е она за што сите зборуваат во последниве години. Во новата сезона со нови […]

Здравје

Во новата сезона со нови здрави навики: Cок од целер

Aко размислувате за детоксикација или воведување неколку нови навики во вашата дневна рутина, сокот од целер е она за што сите зборуваат во последниве години. Во новата сезона со нови […]

Нега и убавина

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Овој пијалак е совршен за да направите детокс на организмот бидејќи има многу придобивки за вашето здравје, а освен тоа е и многу вкусен. Морковите изобилуваат со бета каротин, витамин […]