Ознака: сол

Кулинарство

Сочна салата со спанаќ и павлака

1 кг исчистен спанаќ100 г Фета сирење250 мл кисела павлака300 г моркови50 г сечкани оревимлад кромидмаслиново масло и солСварете ги морковите, спанаќот обарете го и исцедете ги. Сирењето изгмечете го, […]

Кулинарство

Посни солени бомбици

500 г варени компири200 г растителен кашкавал200 г растително сирење200 г посен мајонез1 лажица сол1 китка магдонос50 г ленено семе50 г лупен сончоглед200 г растителен кашкавалКомпирите се варат и на покрупната […]

Живот

Неколку причини зошто секогаш треба да имате пакетче сол во џеб!

Крвниот притисок  било висок или низок е знак на пореметување во организмот.  Кога е низок, крвниот притисок предизвикува симптоми на вртоглавица, несвестица, замор, мачнина, отежнато дишење, замаглен вид и ладна […]

Здравје

И премалку сол во исхраната може да биде опасно за здравјето

Роб Волф, биохемичар, автор на два New York Times бестселера за исхраната и здравјето и еден од водечките експерти за палео исхрана, истакнува дека е сосема непотребна кампањата против солта […]

Здравје

Дали знаете што се случува во телото кога внесуваме многу сол?

Солта е незаменлив зачин кој на храната ѝдава подобар вкус, но внесувањето на премногу сол може да има катастрофално влијание врз здравјето. Експертите препорачуваат внесување од 1500 до 2400 милиграми […]

Здравје

Најлесната промена која БУКВАЛНО може да ви го СПАСИ животот

Солта, хемиски позната како натриум хлорид, составена е од 40% натриум и 60% хлор. Таа служи како зачин, врзувач и стабилизатор на храната. Исто така може да биде конзерванс, бидејќи […]

Живот

Многумина лубеницата ја јадат само доколку ја посолат: Кога ќе ја слушнете причината, секогаш ќе ја консумирате така…

Солта ја прави лубеницата да биде послатка затоа што креира солено-сладок контраст и така овозможува слаткоста уште повеќе да дојде до израз. Доколку досега сте слушнале за овој трик, веруваме […]