Ознака: сол

Здравје

И премалку сол во исхраната може да биде опасно за здравјето

Роб Волф, биохемичар, автор на два New York Times бестселера за исхраната и здравјето и еден од водечките експерти за палео исхрана, истакнува дека е сосема непотребна кампањата против солта […]

Здравје

Дали знаете што се случува во телото кога внесуваме многу сол?

Солта е незаменлив зачин кој на храната ѝдава подобар вкус, но внесувањето на премногу сол може да има катастрофално влијание врз здравјето. Експертите препорачуваат внесување од 1500 до 2400 милиграми […]

Здравје

Најлесната промена која БУКВАЛНО може да ви го СПАСИ животот

Солта, хемиски позната како натриум хлорид, составена е од 40% натриум и 60% хлор. Таа служи како зачин, врзувач и стабилизатор на храната. Исто така може да биде конзерванс, бидејќи […]

Живот

Многумина лубеницата ја јадат само доколку ја посолат: Кога ќе ја слушнете причината, секогаш ќе ја консумирате така…

Солта ја прави лубеницата да биде послатка затоа што креира солено-сладок контраст и така овозможува слаткоста уште повеќе да дојде до израз. Доколку досега сте слушнале за овој трик, веруваме […]

Живот

Неколку причини зошто секогаш треба да имате пакетче сол во џеб!

Крвниот притисок  било  висок или низок е знак на пореметување во организмот. Кога е низок, крвниот притисок предизвикува симптоми на вртоглавица, несвестица, замор, мачнина, отежнато дишење, замаглен вид и ладна […]

Нега и убавина

Дали солта го спречува губењето на вишокот килограми?

На телото му треба натриум за одржување на нормална рамнотежа на течностите во организмот, а неговото присуство е, исто така, важно и за спречување на појавата на грчеви и релаксација […]

Живот

Не ставате доволно сол – 5 грешки кои ги правите со зачините

Готвење храна може да биде проблем, бидејќи не постојат утврдени правила за тоа колку зачин треба да се додаде во храната што ја подготвувате. Секој зачин има различна јачина, така […]