Ознака: сос

Кулинарство

Ова е најдобриот сос за шпагети: Се припрема за 5 минути и сите го обожуваат

Во светот, овој сос е познат под името “Алфредо сос”, а еве како да го припремите.Кремастиот сос наречен “Алфредо” е кулинарски сон. Тој настанал во Рим, во 1920 година, а […]

Кулинарство

Сос со зденки за највкусни тестенини

СОСТОЈКИ: 1 шолја млекоПакетче зденкималку сирењемалку кашкавал ПОДГОТОВКА: Млекото се става на оган па се додаваат зденките.Се убаво се крчка и се ставаат сирењето и кашкавалот.Се посипуваат тестенините кои сме […]

Кулинарство

Само со неколку евтини состојки: Подгответе си сос кој совршено се комбинира со риба и секаков вид на месо

Многу лесно се прави, а ќе им даде одличен вкус на јадењата. Состојки: – 6 лажици мајонез; – 6 лажици кисела павлака; – 2 чешниња лук; – 2/3 кисели краставички; […]

Кулинарство

Најголемата грешка која ја правите подготвувајќи сос од домати

Италијанските готвачи никогаш сосот не го приготвуваат на начинот на кој нам ни одзема и време и нерви. Маринара Речиси сите, или барем поголемиот дел, сосевите ги потготвуваме на тотално […]