Ознака: србија

Црна хроника

Mорничаво убиство во Србија: Родителите го пуштиле во домот, тој крвнички им ја убил ќерката

Триесет и тригодишниот Душан П. е уапсен под сомнение дека до смрт ја избодел својата девојка, 19-годишната Виолета Ј. од Баталаге, Србија. Според неофицијални информации, тој не се прикрал во […]

Вести

Еден од рекетите на Боки, 400.000 евра се исплатени во Србија!

Аферата рекет станува меѓународна тема, не само затоа што во барањата за нејзиниото темелно расчистување учествуваат САД и ЕУ кои се и ментори на создавањето на СЈО кое е директно […]

Регион

Силно невреме ја зафати Србија, се е бело среде лето (ВИДЕО)

Невреме проследено со град и силен ветер, ја зафати вчера Србија. Град со големина на орев ја погоди Меленица и создаде неверојатна глетка, која повеќе наликува на зима отколку на […]

Регион

Србија зафатена од силно невреме, има и повредени (ВИДЕО)

Вчера попладне централните делови на Србија беа зафатени од незапаметено невреме со град, дожд и силен ветар. Има и повредени лица. Ветрот корнел дрвја и ќерамиди од покривите, а еден […]

Регион

Доколку патувате низ Србија подгответе се за поголем трошок!

Владата на Република Србија предложи да се зголеми цената на патарините во земјата за 12 проценти. Според локалните медиуми, повисоката цена ќе се примени кога пратениците во Српското собрание ќе […]

Регион

КФОР не ја говори вистината дека Белград бил информиран за полициската акција во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска реагираше на изјавата на портпаролот на Меѓународните сили во Косово (КФОР), полковник Виченцо Грасо, дека властите на Србија биле пред време информирани за вчерашната полициската […]

Регион

Сто пати е посилна од марихуаната: Нова дрога се појави во Србија

Во Србија се појави нова дрога, психоактивна супстанца која е стопати посилна од марихуаната, објави РТС. Ефектите на синтетските канабиноиди се слични на марихуаната, но имаат стопати посилно дејство и […]

Регион

Србија: Едно лице е експресно осудено на затворска казна и уште четири лица приведени заради упадот во РТС

Прекршочен суд во Белград денеска осуди на затворска казна од 30 денови едно 19-годишно момче за кршење на Законот за јавен ред и мир во врска со упадот синоќа во […]

Регион

Хорор во средно училиште: Ученик им ставил солна киселина во сокот на соученици

Петнаесетгодишен средношколец од црногорскиот град Рожаје се обидел да отруе свои соученици со солна киселина, објави подгоричкиот весник „Побједа“. Според весникот, тинејџерот ставил солна киселина во шишиња со сок и […]

Регион

Во јагоди од Србија и во „зеолит” утврдено зголемено присуство на олово, а во марула и спанаќ кадмиум

Во една мостра замрзнати јагоди по потекло од Србија и во производот „зеолит”, што се продава како додаток за исхрана, е утврдено зголемено присуство на олово, покажуваат лабораториските тестирања спроведени […]