Ознака: србија

Балкан

Синоќа мирно на протестите во Србија, главно се седеше, ама се заигра и оро

Третиот ден протести пред Собранието на Србија во Белград, како и во неколку други српски градови, синоќа помина главно мирно, за разлика од претходните две вечери во Белград, јавуваат српските […]

Балкан

Мирно се одвиваат протестите пред српскиот Парламент

Протестите кои се одржуваат вечерва пред српскиот Парламент засега се одвиваат мирно и без поголеми тензии. Граѓаните за денешниот протест беа известени преку социјалните мрежи дека ќе се „протестира со […]

Балкан

ХАОС ВО БЕЛГРАД: Откако Вучиќ најави враќање на полицискиот час граѓаните подготвени буквално да го „запалат“ собранието

Српската полиција ги растргна демонстрантите од пред Парламентот, но сѐ уште се слушаат шок бомби. Припадниците на српските безбедносни сили ги растргнаа демонстрантите од пред зградата на Парламентот. Тие во […]

Балкан

Вучиќ од петок го враќа полицискиот час

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека ситуацијата во Србија, особено во Белград, е критична, а за викенд повторно ќе биде воведен полициски час. „Денеска од почетокот на епидемијата […]

Балкан

Црн ден за Србија: Починаа 13, а забележаа нови 299 случаи со корона вирус

Според последните информации во Србија, до денеска во 15 часот, потврдено е присуство на корона вирусот кај уште 299 лица. Во истиот период, починаа 13 пациенти, што е највисок број […]

Балкан

Од КОРОНА почина таткото на српскиот министер за внатрешни работи

Од КОРОНА почина таткото на српскиот министер за внатрешни работи Како последица на коронавирусот во Белград почина таткото на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ. Како што пренесуваат […]

Балкан

Се влошува состојбата во Србија, 13 починати во последните 24 часа

Се влошува состојбата во Србија, 13 починати во последните 24 часа Само во последните 24 часа регистрирани се 299 нови случаи на коронавирус. Сега бројката е вкупно 16.719 потврдени случаи […]

Балкан

Половина од новите заразени во Грција се туристи од Србија

Половина од новите заразени во Грција се туристи од Србија Во последните 24 часа во Грција се регистрирани 43 нови случаи на коронавирус и ниту еден смртен случај. Од новозаболените […]

Балкан

СРПСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ ТВРДИ ДЕКА СЕ КРИЈАТ СЛУЧАИ: НА 2 ЈУЛИ ПОЧИНАА 52 ЛИЦА, А ПРИЈАВЕНИ БЕА САМО 6 СМРТНИ

СРПСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ ТВРДИ ДЕКА СЕ КРИЈАТ СЛУЧАИ: НА 2 ЈУЛИ ПОЧИНАА 52 ЛИЦА, А ПРИЈАВЕНИ БЕА САМО 6 СМРТНИ Бројката на новозаразени секој ден е многу поголема од официјално пријавените […]

Балкан

Се затвораат џамиите во Србија

Се затвораат џамиите во Србија Исламската заедница во Србија, нејзиното ракодовство денеска одлучи да ги затвори џамиите заради големото влошување на состојбата со КОРОНАВИРУСОТ и зголемувањето на бројот на заразени […]

Балкан

Во Србија 11 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, најмногу од почетокот на епидемијата

Здравствените власти во Србија соопштија за 11 смртни случаи од Ковид-19 денеска, и тоа е најголем број во еден ден од почетокот на епидемијата на 6 март. Во изминатите 24 […]