Ознака: средства

Живот

Не ви требаат скапи препарати или цел ден за чистење: Направете го овој спреј и нема да имате прашина и пајажина

Сите знаеме дека колку и да чистиме дома, по краевите и ќошевите се собира пајажина. Причина е прашината која паѓа, влакната, домашните миленичиња на кои им паѓаат влакна. Единствен начин […]

Живот

Производите за чистење носат ризик од астма, посебно кај децата

Децата изложени на средства за чистење во раниот период од животот, се поподложни на астма и други проблеми поврзани со дишните органи, покажуваат резултатите од истражувањето на канадскиот Универзитет „Сајмон […]

Македонија

Министерство за здравство ќе купи 8 мамографи до 2021. година

На вчерашната седница Владата му одобри на Министерството за здравство да почне јавна набавка на мамографи во вредност од 85 милиони денари или 1,38 милиони евра. Според соопштението на Владата […]

Занимливости

Владата на Исланд дава 5000 долари доколку ожените девојка

Владата на Исланд планира да ја зглеми популацијата , која во последните неколку години е во континуиран пад. За проблемот да биде поголем женската популација е постојано во пораст, па […]

Вести

Милион ипол евра за шарените и невладините во предизборието

Околу 94.827.136 денари или 1.541.905 евра, државни пари беа префрлени на сметките на невладините организации од 7-ми август до денес.На самиот финиш од предизборната кампања, за промоција на политиките на […]

Вести

Блокирана исплатата на плати на администрацијата

Блокирана исплатата на плати на администрацијатаСпоред информации од извор од мин за финансии новиот министер Тевдовски популарно викан Данска, поради неговата фасцинираност со Данска од времето на неуспешните обиди да […]

Вести

СДСМ наследува буџет од 180 милиони евра за трошење, во 2006- та ВМРО- ДПМНЕ наследи само 1 милион евра

Доколку оваа недела СДСМ формира влада, овонеделниот пресек според информациите од министерството за финансии покажува дека СДСМ наследува полн буџет од над 180 милиони евра. Тоа се пари расположливи за […]

Вести

Средствата за новогодишна декорација на Кичево донирани за социјални семејства

  Екипа од општина Кичево хуманитарните пакети ги подели во регионот на Зајас, Осломеј, Вранештица, Другово, како и во неколку населби низ градот.  – Хуманитарната помош беше наменета претежно за […]