Ознака: студија

Занимливости

Нова студија: квалитетот на маските

Неодамна е спроведена обемна студија објавена во научното списание „Физикс оф флуидс“ (Physics of Fluids), во чиј фикус се најдоа платнените маски. Еве ги резултатите: Најефикасни платенени маски се оние […]

Вести

ЕДНA ОД НАЈОБЕМНИТЕ СТУДИИ ВО ЕВРОПА ПОКАЖУВА: КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ Е МОЖЕН САМО ПО ЦЕНА НА ГОЛЕМ БРОЈ ПОЧИНАТИ

ЕДНA ОД НАЈОБЕМНИТЕ СТУДИИ ВО ЕВРОПА ПОКАЖУВА: КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ Е МОЖЕН САМО ПО ЦЕНА НА ГОЛЕМ БРОЈ ПОЧИНАТИ Обемното истражување во Шпанија за коронавирусот покажа дека само 5% од популацијата […]

Вести

Ниту „лабораторија“ ниту „ЖИВОТИНСКИ пазар“? Избувнувањето на „Ковид-19“ започнало со месеци порано и не во Вухан, покажува најнова студија на Кембриџ?

Ниту „лабораторија“ ниту „ЖИВОТИНСКИ пазар“? Избувнувањето на „Ковид-19“ започнало со месеци порано и не во Вухан, покажува најнова студија на Кембриџ? Новиот коронавирус можеби прв пат им е пренесен на […]

Вести

НОВА СТУДИЈА: Научници тврдат дека 2 метри дистанца не се доволни. Потребни се најмалку 4 метри

НОВА СТУДИЈА: Научници тврдат дека 2 метри дистанца не се доволни. Потребни се најмалку 4 метри Научниците открија дека коронавирусот може да рашири скоро 4 метри далеку од заразениот – […]

Вести

Секој преносител во просек заразува 5,7 други со КОРОНАВИРУС – СТУДИЈА

Секој преносител во просек заразува 5,7 други со КОРОНАВИРУС – СТУДИЈА Секој човек кој е инфициран од коронавирусот обично ја пренесува заразата на други 5.7 луѓе, покажува математичката анализа на […]

Вести

Филипче на ТЕЛМА: Истражувања покажуваат дека и респираторите не помагаат!

Филипче на ТЕЛМА: Истражувања покажуваат дека и респираторите не помагаат! Дури до 90 отсто од пациентите со тешка клиничка слика кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави […]

Живот

За најубавата работа никогаш не е доцна: Жените кои раѓаат по 30-тата година имаат поголема шанса за длабока старост

На медицинскиот факултет во Бостон е спроведена студија чии резултати покажале дека жените кои планираат бременост по 30. година од животот и кои ќе останат бремени по природен пат, имаат […]

Занимливости

Страдате од депресија во овој период од годината? Виновна е бојата на вашите очи!

Не сте единствени ако во текот на зимските месеци се чувствувате подепресивно, бидејќи станува збор за добро познатиот феномен, сезонско афективно нарушување . Некои научници веруваат дека на овој феномен […]

Живот

Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има директна врска меѓу ограничувањето на […]