Ознака: СЈО

Вести

СЈО ПОВТОРНО ИЗЛАЖА: Продолжува да крие кои експерти се на нивниот платен список и колку се платени

Иако портпаролката Ленче Ристоска најави, Специјалното јавно обвинителство СЈО се уште не одговара на прашањето Кои и колку експерти се наоѓаат на нивниот платен список и за колкави суми се […]

Вести

СЈО и натаму не открива колку и кои експерти се на платен список и колку се нивните хонорари

Специјалното јавно обвинителство не одговара на прашањето – Кои и колку експерти се наоѓаат на нивниот платен список и за колкави суми се ангажирани? Иако во петокот најавија дека листата […]

Вести

„Дневник“: Радикализирање на СДСМ и шарениот терор

Целосно повлекување на аболицијата, прочистување на Избирачкиот список, реформирање на медиумскиот простор, се главните барања што како услов кој мора да биде постигнат до 20 јуни, а денеска ќе ги […]

Вести

Незаконското постапување, СЈО го покрива со дезинформации

Бранители на повеќе осомничени лица од случаите кои ги отвори Специјалното јавно обвинителсто преку известување до јавноста реагираат на вчерашната прес-конференција на СЈО. Сметаат дека СЈО изнело невистини во однос […]

Вести

ОСС1: СЈО треба да се произнесе дали продолжува со постапката за „Пуч“

Специјалното јавно обвинителство во оваа фаза најпрво треба да преземе мерки и активности и да се произнесе дали продолжува со постапката за „Пуч“, бидејќи досега не се произнесоа, а не […]

Вести

Корпа за СЈО

Лидерот на ЛДП Горан Милевски познат по бледите настапи кои не оставиле никаков печат на работата на Собранието, вчера од говорницата се обиде да биде интересен со надеж дека граѓаните […]

Вести

Потврдено: Заев лажел колку незаконски прислушувани разговори предал на СЈО

Каде се 500 000 приватни незаконски прислушувани разговори за кои Заев тврдеше дека ги предал на СЈО? Во целата ситуација зачудувачки е индиферентниот однос на СЈО кон ова прашање иако […]

Вести

СЈО продолжило да постапува по предметите непочитувајќи ја одлуката за аболиција

Специјалното јавно обвинителство продолжило да постапува по предметите непочитувајќи ја одлуката за аболиција на шефот на државата Ѓорге Иванов, призна денеска на на прес-конференција обвинителката Ленче Ристовска.Обвинителката Ленче Ристовска призна […]

Вести

На платниот список на СЈО Тортевски и Шкариќ

Портпаролот на Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристовска делумно призна дека двајцата наводни експерти кои во јавноста преку медиумите ги бранеа ставовите на опозицијата и СЈО, Светомир Шкариќ и адвокатот Александар […]

Вести

СЈО ПРИЗНА: си наплаќаат по 30.000 евра годишно за драматичните прес-конференции!

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска на прес-конференција призна дека информациите кои излегоа во јавноста дека добиваат фантастично високи плати и додатоци кои се движат од 2.500 до 3.500 евра месечно […]

Вести

Заев останува единствен аболициран политичар, од „најприслушуваниот“ нема снимки, СЈО работи селективно само против власта

По вчерашната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, кој донесе одлука за поништување на помилувањата за 22 лица, како што наведе, сите политички експонирани, најголемата опозициска партија СДСМ и нејзините сателити […]