Ознака: тиквички

Кулинарство

Сос од тиквички

2 шолји варени тиквички 2 чешниња лук 1/2 шолја ситно сечкан магдонос 1 шолја јогурт или кисело млеко 1/2 кафена шолја таан сок од 1/2 лимон маслиново масло сол Тиквичките […]

Кулинарство

Тиквички со просо

2 тиквички 1 филџанче(60мл) просо 10-тина шери домати по желба сол, мешан сув зачин, копар по потреба вода, масло   Најпрво просото убаво го миеме, неколку пати низ цедалка и […]

Кулинарство

Нова и превкусна варијанта: Лазања со тиквички

Лазањата е едно од најпопуларните јадења во светот, а постојат најразлични начини за подготовка на овој италијански специјалитет. Овој пат ви предлагаме лесна варијанта на вкусна лазања со тиквички.ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: […]