Ознака: „Фајзер“

Вести

„Фајзер“ и „Бионтек“ бараат дозвола за трета доза од нивната вакцина

Фајзер и Бионтех имаат намера да побараат овластување во наредните недели за да дадат трета доза од нивната вакцина против Ковид-19. Ова се наведува во соопштение на двете компании. Целта […]

Живот

Откриено е дали ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР штити од мутираните соеви, не се надеваа на ова

Новата стапка на ефикасност од 91,3 проценти е пониска во однос на 95 проценти колку што беше првично објавено во ноември Компаниите Pfizer и Biontek денес објавија дека нивната вакцина […]

Вести

Србија ќе ни ја достави втората пратка донација вакцини на „Фајзер“

Министерот за здравство Венко Филипче ќе биде домаќин на министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, на граничниот премин Табановци, со цел да ја преземе втората донација од 8000 дози […]

Вести

ФАЈЗЕР: Вкацините мора безбедно да се чуваат и транспортираат до вакциналните пунктови

Од европското преставништво на компанијата Фајзер, за Телевизија 24 посочуваат дека најважно е вакцините против Ковид-19 да бидат безбедно чувани и навремено транспортирани во соодветни услови додека да пристигнат на […]

Вести

ДОСТАВАТА НА ВАКЦИНИ ОД СРБИЈА ОДЛОЖЕНА – „ФАЈЗЕР“ НЕ ДАЛ ДОЗВОЛА

Вакцините од Србија кон Македонија тргнале без дозвола од производителот „Фајзер“. Според информации на ТВ24, камионите со вакцини биле подготвени, но во последен момент операцијата била откажана, поради тоа што […]

Вести

„Фајзер“: Испораката на вакцини ќе доцни најмногу една недела

Американската компанија „Фајзер“, која во соработка со германската лабораторија „БиоНТек“ ја осмисли вакцината против Ковид-19, денеска го претстави планот што треба да овозможи најавеното доцнење на испораките на вакцини да […]

Вести

Фајзер објави важна информација за вакцината

Фајзер“ и „Бионтек“, двете компании чија вакцина е засега единствената која се употребува во земјите членки на ЕУ, предупредуваат дека не може да се гарантира ефикасноста на вакцината, ако втората […]

Вести

Првата пратка вакцини наменети за САД тргнаа од фабриката на Фајзер

Првите камиони со околу 185.000 шишиња вакцина против коронавирус тргнаа денеска од фабриката на “Фајзер“ во Мичиген. Камионите со вакцини се очекува да пристигнат утре во сите 50 американски држави, […]