Ознака: фрижидер

Занимливости

Правите голема грешка ако лубеницата ја ставате во фрижидер, еве зошто треба да престанете со тоа

Истражување кое било направено од американското Министерство за земјоделство покажува дека сите ние кои лубеницата пред консумирање ја ставаме во фрижидер правиме грешка. Имено, како што велат експертите, лубеницата треба […]

Занимливости

Доматите не треба да се чуваат во фрижидер – како овошјето и зеленчукот да бидат подолго свежи?

За среќа, постојат многу начини да ги задржите зеленчукот и овошјето свежи. Овие неколку трикови и совети ќе ви помогнат во тоа: Топла вода Еден начин да се запре распаѓање […]

Занимливости

Дали ја чувате лубеницата во фрижидер? Експертите предупредуваат дека правите голема грешка

Истражувањето кое го спровело американското министерство за земјоделство покажува дека чувањето на лубеницата во фрижидер пред консумирање е огромна грешка која честопати ја правиме. Имено, како што велат експертите, лубеницата […]

Вести

Жената која исчезна пред шест години пронајдена мртва во замрзнувач

Жена од Флорида која исчезна пред шест години беше пронајдена мртва во замрзнувачот откриен во стан на починат човек. Хедер Лејси, мајка на две деца, имаше 29 години кога исчезна. […]

Живот

Овие намирници сите ги чувате во фрижидер, а тоа е голема грешка: Кромидот извадете го веднаш

Експертите редовно предупредуваат дека кромидот никако не треба да се остава во фрижидер, но дали сте се запрашале зошто? За повеќето намирници за продолжувањето на рокот на траење е препорачливо […]

Живот

Дали јајцата треба да се чуваат во фрижидер и уште 10 други познати митови и вистини за храната

1. Јајцата не мора да се чуваат во фрижидер Ова, всушност зависи од стандардите за производство во државата каде се наоѓате. На пример, во САД, пред да стигнат во маркет, […]

Живот

Не ја чувајте лубеницата во фрижидер

Иако сите сакаме кога јадеме разладена лубеница која ја чуваме во фрижидер, сепак сите ние правиме една голема грешка, велат американските научници кои што овој експеримент го докажаа.Имено лубеницата треба […]

Занимливости

Само една ситница го спречува правењето мраз во вашиот фирижидер- Ова е генијално!

Со овој генијален трик ќе можете засекогаш да го спречите правењето мраз во вашиот фрижидер.Се што треба да правите е ѕидовите, фикоите и коморите на вашиот фрижидер да ги премачкате […]