Ознака: храна

Занимливости

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов Постојат правила кои мора да ги почитуваме особено сега кога има Корона пандемија, но и воопшто во секојдневието, за […]

Живот

Како да престанете да го наградувате и мотивирате вашето дете со храна?

Во некоја ситуација, секој родител ја користи храната за да го награди своето дете за доброто однесување или да го утешат кога е тажно и разочарано. Веројатно сметате дека ваквиот […]

Живот

Што се ни е потребно за 14 дена самоизолација?

Најлошото нешто што можете да го направите за време на глобалната пандемија е непотребно да складирате храна, средства за дезинфекција и козметички препарати за убавина во вашиот дом. Размислете за […]

Кулинарство

Која храна треба да ја избегнувате за да спречите развој на вирусите?

За да може организмот да создаде механизам за одбрана, мора да избегнувате одредена храна што ги храни вирусите. За да се развијат и да преживеат во организмот, на вирусите им […]

Вести

Затворени сточните пазари, пратки со животни само со сертификат, контрола на он-лајн трговијата со храна

На целата територија на земјава забранета е работата на добиточните пазари и собирните центри, пратките со животни ќе се вршат само со валиден сертификат, а ветеринарите не треба да вршат […]

Живот

Повеќе секс, сон и здрава храна: како да го зајакнете имунитетот?

Имунитетот е способност на организмот да дава отпор на болести со идентификација и уништување на туѓи супстанци или организми. Добро е што сами можеме да влијаеме на зајакнување на нашиот […]

Живот

Стара јапонска метода која денес е сè уште популарна кај оние кои сакаат да ослабат без диети

Поминаа повеќе месеци од новогодишните резолуции кои започнуваат со „губење на тежината“, „диети“ и сл. Откако едвај издржавте првите недели, се откажавте од планот и се вративте на почетокот? Што […]

Занимливости

Вашиот апетит има 7 фази и секој што сака да изгуби тежина треба да ги знае

Една од најкомплицираните односи што човекот ги има е оној кон храната. Ние не секогаш јадеме затоа што сме гладни, понекогаш желбата за храна е предизвикана од огромната количина на […]

Останати спортови

Ѓоковиќ ја откри тајната за своето здравје: Овој сок го пие секој ден, еве како да си направите и вие

Големиот шампион на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, одамна не крие дека за тајната на неговиот успех, покрај напорниот тренинг, е и неговата специјална исхрана. Притоа, тој открива дека секое утро неговото […]

Вести

АХВ: Македонските граѓани јадат безбедна храна

Македонските граѓани јадат безбедна храна, од домашно производство и од увоз, а истата редовно се контролира од страна на официјалните ветеринари и инспекторите за храна, реагира Агенцијата за храна и […]