Ознака: храна

Занимливости

Кога ќе дознаете колку е корисна лубеницата, ќе почнете да ја јадете секој ден

Меѓу најчестите консумирани плодови во текот на летото е освежителната и вкусна лубеница. Таа е богата со минерали, витамини, атиоксиданси и други хранливи материи кои се од суштинска важност за […]

Занимливости

Останал шокиран од храната на венчавка во хотел со 4 ѕвездички: “Што по ѓаволите е ова?”

На Фејсбук групата “That’s It I’m Wedding Shaming”, посветена на непријатните и бизарни искуства од свадби, се појавиле фотографии од “луксузните” јадења кои се послужувале на една венчавка. Еден од […]

Нега и убавина

Најчести грешки кои се прават при протеинските диети

Протеинските диети во последниве години се едни од најприменуваните режими на исхрана, а интересот за нив сè повеќе и повеќе расте. Протеините се важна градбена супстанца во речиси секој орган […]

Нега и убавина

План за поздрава исхрана, за сите кои се стрвни кога ќе видат пица или колаче

Дали припаѓате во онаа група луѓе кои кога ќе видат печиво, чоколадо или колачи пред себе, не можат да одолеат? Тоа може да биде знак на компулсивност. За многумина, тежината […]

Живот

Како правилно да ја храните вашата мачка?

Изгледа дека поголемиот дел од сопствениците на мачки погрешно ги хранат нивните миленичиња. Еден извештај од 2018-та година од Американската асоцијација на ветеринари ги покажува потребите на мачките кога станува […]

Живот

Како да ги преживеете Велигденските празници без да качите некој килограм?

Покрај дружењето со семејството, со Велигденските празници доаѓа и многу храна. Па, во овој период нормално е малку да претерате со јадењето, па дури и да качите некој килограм. Доколку […]

Живот

Светот ги осуди овие родители: Бебето го хранат со остатоци најдени во контејнери, ова е нивното оправдание

Челси Флеминг и нејзиниот свршеник Џони Пинети, пар од Џорџија, решиле да копаат по контејнерите за да заштедат пари. Идејата им ја дала тетката на Џони. -Таа копаше по контејнерите […]