Ознака: храна

Нега и убавина

Хранете се според обликот на сопственото тело, за вас важат посебни правила

Секој од нас има различен облик на телото. Токму според него, може да се утврди која исхрана и кои вежби се најдобри и најефикасни. Застанете пред огледало и забележете ја […]

Живот

Оваа храна може да ви го расипе расположението и да ве направи уморни

Експертите предупредуваат дека храната и одредени пијалаци наведени подолу можат да придонесат за замор и слабо расположение. Алкохол Мали количини на алкохол се добри, па дури можат да го подобрат […]

Здравје

За фит линија потребен ви е само правилен баланс во исхраната

Ви ги донесуваме најважните информации кои ќе ви помогнат подобро да ги испланирате оброците во иднина и да направите баланс во исхраната: Протеини Протеинот е можеби најзапоставената хранлива материја во […]

Здравје

Храна која најдобро го хидрира телото – за оние кои забораваат да пијат вода

Летото е речиси пред прагот и иако температурите сè уште се пониски, веројатно наскоро ќе ги дочекаме и топлите летни денови. А, сите знаеме дека на топло време, мораме да […]

Живот

10 трикови за ручекот да изгледа како да е од најдобриот ресторан

Ставете сок од лимон, сок од лимета или дури и малку оцет како последен чекор при готвењето тестенини, супа, компири, риба и месо на скара. Во продолжение прочитајте ги најдобрите […]

Живот

За оние кои бројат – во колкава количина од различни јадења има 100 калории?

Логиката зад ова е очигледна – за да ослабете, треба да внесувате помалку калории отколку што трошите, за телото да почне да ги согорува масните наслаги. Бидејќи понекогаш е навистина […]

Живот

Јадете храна со негативни калории и килограмите сами ќе си заминат

Диетата со негативни калории се заснова на следната теорија: вашето тело согорува калории кои се потребни за хемиските процеси на разложување на храната. Но, одреден вид на храна содржи помалку […]

Живот

Избегнете труење од храна и штетни последици на вашето здравје

Со редовно одржување на хигиената на намирниците и просториите во кои тие се подготвуваат, ќе избегнете труење од храна, кое често може да предизвикаат штетни последици на вашето здравје. Придржувајте […]