Ознака: чистење

Живот

Зошто треба да го исчистите капакот на конзервата и лименката пред да ги отворите?

Конзервите со храна и пијалaци патуваат долго пред да ги купите во најблиската продавница. Тие се чуваат во големи магацини и се транспортираат во камиони, каде што потенцијално може да […]

Занимливости

Лесни трикови за чист дом со кои нема да морате да правите генералки

Никој не сака чести генералки во домот, но ако се држите до овие трикови за чистење, нема да ви бидат потребни толку често. Во нашите домаќинства, најчесто викендите поминуваат во […]

Здравје

Супа која комплетно го чисти црниот дроб и дигестивниот систем – ги исфрла токсините и го зајакнува организмот

Оваа супа е препорачана и од страна на многу лекари. Потребни состојки: – 1/2 репка – 1 голем домат – 2 поголеми моркови – 2 чешниња лук Начин на припрема: […]

Живот

Починала чистејќи го тоалетот: Две хемиски средства биле фатални за оваа жена

Смртта на оваа жена во Велика Британија покажува колку треба да се биде внимателен со хемикалиите. Селија Семор, 34-годишна жена од Велика Британија, почина откако го исчисти подот во бањата […]

Живот

Мојата свекрва ме научи со лук да го чистам тоалетот – можеби звучи неверојатно, но верувајте, функционира 100 отсто

Toалетот и тоалетната школка се место каде има најмногу бактерии и од каде можат да се шират зарази затоа мора редовно да се одржува и дезинфицира за да го сочувате […]

Занимливости

Ќе бидат како нови: Исчистете ги белите патики со состојки кои ги има секое домаќинство

Белите патики се одлични за комбинирање и одговараат речиси со секој аутфит, но нивното чистење може да биде напорно. Фаит Капеле, на нејзиниот Јутјуб канал објавила едноставен начин на кој […]

Здравје

4 начини како да ги исчистите јаготките од отровните пестициди

Да го избегнувате консумирањето на овошја и зеленчуци кои се третирани со пестициди е најздравата работа која може да ја направите. Но, за жал, тоа не е секогаш возможно, бидејќи […]

Живот

Како перфектно да ја исчистите микробрановата печка со помош на лимон?

Како перфектно да ја исчистите микробрановата печка со помош на лимон? Ви треба брз, лесен и евтин начин да ја исчистите вашата микробранова печка од мрснотиите? Тогаш одговорот лежи во […]