Ознака: чистење

Живот

Кажете му “збогум“ на целосневното чистење: Со овој трик нема да видите пајажини дома

Сите знаеме дека колку и да чистиме дома, по краевите и ќошевите се собира пајажина. Причина е прашината која паѓа, влакната, домашните миленичиња на кои им паѓаат влакна. Единствен начин […]

Живот

Бебешката пудра ќе ви помогне кога најмалку очекувате: Исчистете го накитот, отстранете ги дамките и несаканите миризби!

Коронавирусот ги принуди повеќето луѓе на планетата да останат во своите домови. Некои го користат ова време за конечно да се одморат, некои да ја надоместат дружбата со семејството, а […]

Занимливости

Како правилно да ги чистите купените производи за да се заштитите од коронавирусот?

Живееме во време на пандемија на COVID-19 и од сите нас се очекува одговорно однесување со цел да се заштити сопственото, но и колективното здравје. Прва и најважна препорака е […]

Живот

Детокс супа која што ги чисти белите дробови – Кинезите ја користеле против борбата со коронавирусот, а е дел од традиционалната медицина

Кон крајот на претходниот месец имаше над 85 отсто пациенти со коронавирус во Кина, а околу 60 илјади од нив примале лекови од растенија заедно со главните антивирусни лекови, изјавило […]

Занимливости

Време е за пролетно чистење на домот: Со овие совети, тоа ќе биде многу лесна задача!

Иако пролетта сè уште не е официјално започната, потоплото време е совршено за да се организирате и темелно да го чистите вашиот дом. Темелното чистење никогаш не е лесно, но […]

Живот

Производите за чистење носат ризик од астма, посебно кај децата

Децата изложени на средства за чистење во раниот период од животот, се поподложни на астма и други проблеми поврзани со дишните органи, покажуваат резултатите од истражувањето на канадскиот Универзитет „Сајмон […]

Живот

8 нови начини на кои омекнувачот на ткаенина може да ви помогне во домот

Заштита од комарци, чистење на загорената тава, справување со неуредната коса на Барби и омекнување на острите влакна на новиот тепих – во сите овие нешта може да ви помогне […]

Занимливости

Работниците од хотелите откриваат што се случува зад затворените врати од хотелските соби

„Многупати викале на мене тогаш кога не сакале да ги вознемирува некој, но на вратата не стоел знакот „Не вознемирувај““ – изјавила собарката. За гостите по хотелите собарките сметаат дека […]

Занимливости

Вратете го сјајот на белата облека со помош на овие домашни состојки

Со овие природни состојки, вашата облека повторно ќе го добие белиот сјај, без употреба на хемикалија или агресивни белила. 1. Сонце Прескокнете ги белилата и оставете ја пожолтената облека да […]

Занимливости

Спас за домаќинките: Најлесен начин да гo исчистите шпоретот, а потребни ви се само 3 работи

За да имате идеално чист шпорет, ви требаат неколку работи кои дома сите ги имате: памучна крпа, стара четка за заби и алкохол. Ставете малку алкохол на крпата, па поминете […]