Ознака: шунка

Живот

Шунката, колбасите и сланината го зголемуваат ризикот од рак, но…

Ново истражување на Универзитетот Харвард посочува дека преработено месо, како што се шунката, колбасите и сланината, за девет отсто ја зголемува веројатноста да се развие рак на гради кај жената. […]

Кулинарство

Проја

5 јајца 1 чаша кисело млеко 1 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 250 г рендани кисели краставички 150 г коцки шунка 150 г рендано сирење 1 прашок […]

Кулинарство

Полнети компири

4 компири 200 г обарен мешан зеленчук 6 рендани кисели краставички 150 г рендан кашкавал 150 г шунка исечена ка коцки 200 г дробено сирење 2 лажици мајонез Компирите избоцкајте […]

Кулинарство

Солена торта: воодушевувачки микс од шунка и павлака со спанаќ

Наш предлог за вкускно предјадење или вечераСостојки: 1кг спанаќ Сол,бибер,зачини по вкус Лепче потпоено во млеко 50гр путер 4 жолчки 200мл кисела павлака 6 белки Брашно 200гр ситно сецкана шунка […]