Тајвански патнички авион удри во мост и се урна во река

Патнички авион со 58 патници и членови на екипажот се урна во река во близина на главниот град на Тајван, Тајпеј, при што загинаа девет лица, пренесуваат светските агенции.Патнички авион со 58 патници и членови на екипажот се урна во река во близина на главниот град на Тајван, Тајпеј, при што загинаа девет лица, пренесуваат светските агенции.
16 лица биле спасени, а 33 патници се уште се водат како исчезнати и се претпоставува дека се заробени во трупот на авионот.
Авионот на ТрансАзија АТР 72-600 кој летал на домашна линија, според очевидци удрил во мост пред да се урне во реката.

Тајванската влада соопшти дека од 58-те патници, 31 биле туристи од Кина.
Причината за несреќата за сега не се познати.Патнички авион со 58 патници и членови на екипажот се урна во река во близина на главниот град на Тајван, Тајпеј, при што загинаа девет лица, прене

Пронајдете не на следниве мрежи: