Такос- егзотично, лесно јадење готово за помалку од половина час!

Loading...

Ова јадење е богато со вкусови и мириси што  не чуди со  оглед на тоа дека содржи и  лук, оригано, цимет, чили во прав, ким, коријандер, маслиново масло, сок од лимета.Состојки:
6 тортиљи
Пиперка
2 ситно  сецкани чили пиперчиња
80гр кашкавал
500гр пилешки гради
100гр конзервиран грав
150ге мини домати
Кромид
Листови марула
2 чешниња лук
Бибер
Оригано
Цимет
Мелен ким
Мелен коријандер
Сок од лимета
Маслиново масло
Подготовка:
Измешајте ги  лукот, биберот, ориганото, чилито, кимот, коријандерот, маслиновото масло и  сокот од лиметата. Пилешкото исечете го  на поголеми  долгнавести  парчиња и  испечете ги  на грил тава. Исчистениот зеленчук исецкајте го , наредете го во  тортиљите, парчињата месо  поделете ги зачинете со преливот. Наздравје.Состојки:
6 тортиљи
Пиперка
2 ситно  сецкани чили пиперчиња
80гр кашкавал
500гр пилеш

loading...