Талијатели во сос од шампињони!

Loading...

Предлог за вкусна вечера!Состојки:
400 гр талијатели
Сос:
80гр путер
1 лажица брашно
450мл млеко
Сол, бибер
200гр свежи  шампињони
2 чешниња лук
200мл кисела павлака
Магдонос
40гр пармезан
1 лажица вегета
Подготовка:
Талијателите  сварете ги  во солена вода
Сос:
Путерот  растопете го  во  тава, додадете ги  шампињоните сечкани  на листови, исечканиот лук, посолете  и кратко динстајте додека  не испари  течноста. Потоа додадете лажица брашно и  зачинете, промешајте па додадете го млекото. Гответе  додека сосот не ја добие потребната густина.
На крај додадете го биберот, свежиот магдонос и  ренданиот пармезан. Во  сосот додадете ја киселата павлака и промешајте. Подготвениот сос додадете го  на исцедените сварени талијатели, добро промешајте и сервирајте.
Добар апетит.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
400 гр талијатели
Сос:
80гр путер
1 лажица брашно
450мл млеко

loading...