Терористи кои планирале напад во Србија уапсени во Косово

Loading...

Тројца припадници на Исламска држава уапсени се на Косово поради сомневање дека планирале терористички напади во Србија.Косовската полиција ги приведе лицата поради формирање огранок на ИД во Косово и поднесе пријави против тројцата „повратници“ од Сирија поради поврзаност со ИД, пренесува МИА.
Трите лица живееле во Приштина, Гњилане и Урошевац. Еден од уапсените бил командир на борбена единица во Сирија која имала 11 членови, претежно од Косово, наведува за радиото неименуван извор од косовската Канцеларија на специјалниот обвинител.Косовската полиција ги приведе лицата поради формирање огранок на ИД во Косово и поднесе пријави против тројцата „повратници“ од Сирија

loading...
Loading...