Тиропита – Грчки специјалитет за пита со сирење: Ќе ве воодушеви!

Потребни состојки:
5 јајца
200 гр брашно
400 гр фета сирење
200 гр ајдамер или некое друго тврдо сирење
1 чаша павлака
100 мл масло
1 лажичка прашок за печиво
Постапка:
 Во еден сад изматете ги јајцата.
Додадете издробена фета и изрендан ајдамер (на крупно ренде), павлака, масло, брашно и прашок за печиво. Измешајте.
Излејте ја смесата во тепсија (со дијаметар од 30 см) малку намастена на дното и страните.
Печете на 180 степени околу 45 минути.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт. Грчки специјалитет за пита со сирењеПотребни состојки:
5 јајца
200 гр брашно
400 гр фета сирење
200 гр ајдамер или некое друго тврдо с

Пронајдете не на следниве мрежи: