Топчиња од афион со ореви

Вкусен десерт со ореви и  медСостојки:
100гр путер
100гр мед
100гр сецкани ореви
100гр афион
Малку  мускатно оревче
Една мала чашка  овошен ликер
Шеќер во прав
Подготовка:
Иматете го путерот  со  медот и  шеќерот. Додадете  ги  сецканите ореви, афионот кој претходно сте го попариле  со  врело млеко и  мускатото  оревче. На крај  додадете малку ликер. Смесата мора да биде цврста.
Обликувајте  го тестото  во  тенко  црево, па кога ќе се олади  исечете го  на парчиња и  обликувајте топчиња. Секое топче  увалкајте го  во  шеќер во прав или кокос.Состојки:
100гр путер
100гр мед
100гр сецкани ореви
100гр афион
Малку  мускатно оревч

Пронајдете не на следниве мрежи: