ТРИК: Како месото да го направите помеко и посочно за време на печењето?!

Дали знаевте дека обичната сода бикарбона може да биде корисна и во припрема на месо?Сода бикарбоната е неизбежна во секое домаќинство. На многумина им се познати нејзините магични својства и мноштвото начини за нејзина припрема, како во кујната така и за козметички цели.
А дали знаевте дека обичната сода бикарбона може да биде корисна и во припрема на месо?
Можеби тоа ви звучи изненадувачки, но таа ќе ви помогне да направите вкусна сочна шницла дури и од најтврдото парче месо. Зголемувајќи ја pH на месото, содата бикарбона овозможува задржување на влагата и ја прави неговата структура понежна.
За да омекнете тврдо месо, следете ги следните чекори:
– Земете парче месо и посипете го со сода бикарбона
– Распоредете ја по целата површина на месото.
– Оставете го месото во фрижидер 3 – 5 часа.
– Пред пропремата добро измијте го со вода од чешма.
– Подгответе го своето омилено јадење!
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Сода бикарбоната е неизбежна во секое домаќинство. На многумина им се познати нејзините магични својства и мноштвото начини за нејзина припрема, ка

Пронајдете не на следниве мрежи: