ТРОПИКО ТОРТА: Највкусното освежување за топлите денови!

Жешките денови се тука, разладувањата се секогаш добредојдени.Потребни состојки:
– 12 јајца,
– 12 лажици + 250 гр шеќер,
– 12 лажици мелени ореви,
– 100 гр пудинг од ванила,
– 1 маргарин,
– 200 гр ананас,
– 300 гр киви,
– 500 g банана или јагода,
– 200 г портокали,
– 2 кесички шлаг крема или 250мл слатка павлака.
Подготовка:
Направете тесто од 12 белки  и 14 лажици шеќер, 4 лажици брашно, половина пакетче прашок за пециво и 12 лажици мелени ореви. Печете во правоаголен сад за печење, кога ќе се испече пресечете на половина, два листа.
Фил:
Во 1 литар топло млеко, додадете 12 жолчки од јајце изматени со 100 гр пудинг од ванила 250 гр шеќер. Во изладениот фил иматете го маргаринот.
Првата кора, премачкајте ја со филот, па наредетее го исецканото овошје и повторо намачкајте со фил врз него, потоа ставете го и другиот дел од тестото и повторно премачкајте.
Тортата е готова! Уживајте!Потребни состојки:
– 12 јајца,
– 12 лажици + 250 гр шеќер,
– 12 лажици мелени ореви,
– 100 гр пуди

Пронајдете не на следниве мрежи: