Валс: Напаѓачот кој уби 84 луѓе во Ница, бил поврзан со радикални исламисти

Францускиот премиер Мануел Валс, денеска изјави дека напаѓачот кој уби 84 луѓе во Ница, најверојатно бил поврзан со радикални исламисти.-Станува збор за терористички напад и ќе видиме какви врски постојат меѓу напаѓачот и терористичките организации, посочи Валс.
Тој додаде дека е „уверен“ оти Франција ќе ја добие војната против тероризмот и радикалниот ислам.
Според локалниот весник „Нис матен“ Мохамед Лауаи Булел, возач на камион, го изврши нападот при што загинаа најмалку 84 луѓе, а потоа настрада во судир со полиција.-Станува збор за терористички напад и ќе видиме какви врски постојат меѓу напаѓачот и терористичките организации, посочи Валс.
Тој додаде д

Пронајдете не на следниве мрежи: