Варено вино по рецепт на Џејми Оливер

Ладните зимски денови се идеални за да се стоплите со некој топол напиток. Овој пат не мислиме на чаеви, кафе или топло чоколадо, туку на варено вино и тоа по рецепт на Џејми Оливер.Потребно е:
2 мандарини
1 лимон
1 лимета
200 грама шеќер
6 каранфилчиња
1 стапче цимет
3 ловорови листа
1 стапче ванила
2 ѕвездасти аниси
2 шишиња црвено вино
Подготовка:
Излупете ги мандарината, лимонот и лиметата и исецкајте ги на пали парчиња. Во голем лонец ставете шеќер и полека мешајте на средна температура. Потоа исцедете мандарина. Додајте каранфилче, стапче цимет и ловор. Додадете го стапчето ванила во лонецот. Кратко промешајте и додадете вино.
Варете на тивок оган околу 5 минути. Потоа намалете ја температурата и додадете ги анисот и остатокот од виното. Оставете го околу 5 минути и пијалокот е готов!
 Потребно е:
2 мандарини
1 лимон
1 лимета
200 грама шеќер
6 каранфилчиња
1 стапче ц

Пронајдете не на следниве мрежи: