Вечера за 15 минути: Поховани палачинки со пилешко

Немате многу време а сакате да направите вкусна вечера? Ова е одлична идеја за вас…Потребно е:
8 палачинки, 250 грама пилешко, една лажица мешавина од сув зачин, 40 грама путер, 1 мускатно оревче, 4-5 кисели краставички, 1 пиперка, сол, бибер, 100 мл кисела павлака, масло за готвење. За поховање: 50 грама брашно, 2 јајца, 80 грама презли
Подготовка:
Пилешкото исечете го на коцкички, зачинете го, малку посолете, промешајте, па пропржете го на масло. Кога месото е готово и меко, додајте го изренданото мускатно оревче, ситно сецкани краставички, пиперка и кисела павлака. На секоја палачинка ставете лажица од смесата, преклопете ги двете страни кон средината, а потоа завиткајте. Палачинките извалкајте ги во брашно, потоа во јајце, па во презла и пржете на масло од сите страни додека не добие златножолта боја.Потребно е:
8 палачинки, 250 грама пилешко, една лажица мешавина од сув зачин, 40 грама путер, 1 мускатно оревче, 4-5 кисели краставички, 1

Пронајдете не на следниве мрежи: